PROJEKT (dodano 22 lipca)

„Niepodległa”

Może warto przyjrzeć się programowi i jego projektom. Może on dotyczyć historii, naszej lokalnej historii. Historii lokalnych bohaterów, zwykłych ludzi, targanych namiętnościami, odpowiedzialnością, dbaniem o dzień powszedni w innych czasach. Ludzi takich samych jak my. Ludzi na tamten czas odważnych, odważnych obywateli, czujących się Polakami i opowiadających się za Polską, za przyłączeniem Malborka do Rzeczpospolitej. Bardzo odważnych na tamte czasy – w obliczu sowieckiego najazdu, nawałnicy, która mogła zdmuchnąć raczkującą niepodległość, wolność … etc. 

Odważnych i w dzisiejszych jakże aktualnych kategoriach myślenia o swobodach, demokracji, wolności obywatelskiej i samorządności. Może właśnie pokazując przyczyny ogromnej dysproporcji w plebiscycie tu  w Malborku, w tamtym czasie 11 lipca 1920 roku. 

"
Wyniki plebiscytu w Malborku były korzystniejsze dla Niemiec. Za tą opcją zagłosowało 9641 osób, za Polską opowiedziało się 165 osób. To był szok dla miejscowej ludności polskiej. 

Tych 165 mogło by być punktem wyjściowym dla projektu, dla wartości – które tak łatwo można stracić, lub w obliczu populizmu czy strachu zaprzepaścić w imię chwilowych „korzyści” lub mglistej perspektywy. 

Tak jak „nabrał się” naród niemiecki co w konsekwencji doprowadziło do dyktatury faszystowskiej urodzonej w imię demokracji, narodowej równości, „narodowości narodowej”. Tamten czas był okresem pragnień, i wielu łajdaków politycznych o tym wiedziało… paskudnie to wykorzystując. 
Czy historia może uczyć?! Oczywiście tak w wielu kontekstach. Jak najbardziej program który dla wielu osób może wydawać się nieosiągalny ze względu na tło i rezultaty, to sądzę, że jak najbardziej pasuje  do naszej obecne rzeczywistości i w obszarze lokalnych społeczności może stać się przestrogą, inspiracją i potrzebą nie tylko wiedzy. 
Krzysztof Hajbowicz


Regulamin Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa
„Niepodległa” Wolna i niepodległa Polska jest niekwestionowaną wartością wspólną Polaków.

Odzyskanie niepodległości w 1918 roku i proces jej ugruntowywania są wydarzeniami, które wyzwalają w Polakach poczucie dumy, jedności, koncentrują uwagę na dobru wspólnym i inspirują do ambitnego myślenia o przyszłości naszego kraju.

Wydarzenia lat 1917-1921 w Polsce oraz proces budowy nowoczesnego państwa
stały się także źródłem inspiracji dla sztuki, przyniosły nowe wzory postaw
patriotyzmu – gotowości do walki o wolność Ojczyzny, ale także codziennej pracy dla niej w warunkach wolności i własnego państwa.

Skierowany do szerokiego grona odbiorców program dotacyjny „Niepodległa”
wspiera działania o charakterze kulturowym, artystycznym, edukacyjnym,
przygotowujące do godnego celebrowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej i tworzącej historię narodową.
W ramach programu nie będą wspierane projekty, których założenia są niezgodne z wartościami służącymi wzmacnianiu wspólnoty w oparciu o polską tradycję państwową, wpisanymi w Wieloletnim Programie Rządowym – wolnością, solidarnością oraz poszanowaniem godności i praw człowieka. Inicjatywy wspierane w ramach programu powinny przyczyniać się do popularyzacji wiedzy na temat procesów odzyskania niepodległości z uwzględnieniem kontekstów regionalnych oraz wzmacniać poczucie wspólnoty lokalnej i państwowej.

Adres szczegółów kompletnego programu - projektu wspomnianego - darmowy, legalny pdf - wystarczy kliknać ten link

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz