Najważniejsze mechanizmy podejmowania decyzji w spółdzielni socjalnej

W jaki sposób podejmowane są decyzje w spółdzielni socjalnej? 

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że: mamy dwa podstawowe organy w spółdzielni socjalnej:walne zgromadzenie, do kompetencji którego należą najważniejsze strategiczne decyzje (np. zmiana statutu, podział, połączenie się spółdzielni) oraz zarząd. 

Ten zajmuje się rozwijaniem działalności gospodarczej, reprezentowaniem spółdzielni na zewnątrz i innymi sprawami niezastrzeżonymi dla innych organów spółdzielni. Dodatkowo może być jeszcze rada nadzorcza, która wykonuje funkcje kontrolne w stosunku do zarządu, ale obowiązek jej powołania pojawia się dopiero wtedy, gdy liczba członków przekroczy 15 osób. 

Decyzje w spółdzielni podejmowane są demokratycznie, w tym znaczeniu, że każda osoba (członek) na walnym zgromadzeniu ma jeden głos niezależnie np. od zaangażowanego kapitału; jeśli większość członków myśli podobnie jak Ty, możecie zrobić praktycznie wszystko (łącznie ze zmianą zarządu), jeśli np. ktoś jest w mniejszości musi pogodzić się z wolą większości, jeśli chodzi o niektóre sprawy (np. przyjmowanie członków, rozwiązanie stosunku członkostwa poprzez wykluczenie i wykreślenie członków). 
To od postanowień statutu (jednego z najważniejszych dokumentów w spółdzielni socjalnej, jej krręgosłupa zawierającego rozwiązania specyficzne dla danego podmiotu) będzie zależeć, który z powyższy organów będzie zajmował się tą sprawą. 

Podsumowując, wszystko zależy od tego, o jakiej decyzji mówimy. Dużo zależy również od postanowień statutu. Spółdzielnia socjalna ma wewnętrzną strukturę, w której warto sprawnie się poruszać. 

Jeśli interesuje Państwa kwestia podejmowania decyzji przez walne zgromadzenie, zachecamy do zadawania pytań, pomożemy przy pomocy tych którzy wiedzą jak to robić prawnie i jak powinno być. Wiemy że często jest inaczej. Wynika to z róznych przyczyn, których tu póki co nie warto drążyć. My zajmiemy sie przepisami obowiazujacymi, a nie lokalnymi chciejstwami, pomysłami, decyzjami urzędniczymi. To rozważania inne. Zastanówcie się i odpowiedzcie sobie jaka jest wasza wiedza w przytaczanych obszarach np. Co warto wiedzieć o zasadach pracy walnego zgromadzenia. W jakich sprawach wymagane jest, by decyzję podjęło walne zgromadzenie? Jak prawidłowo zwołać walne zgromadzenie i dlaczego to takie ważne?  Jak często powinno odbywać się walne zgromadzenie? Co, jeśli należy podjąć jakąś decyzję, a zarząd celowo nie zwołuje walnego zgromadzenia? Czy w walnym zgromadzeniu trzeba brać udział osobiście? Jakie dokumenty należy sporządzić, by prawidłowo udokumentować decyzje walnego zgromadzenia? etc.etc.
 Ile osób powinno przyjść na walne zgromadzenie by mogło się ono odbyć zgodnie z prawem? Jaka większość głosów jest wymagana by uchwała została przyjęta? Kiedy uchwała organu spółdzielni jest ważna? 
Czy to wszystko nie jest zbyt skomplikowane? Jak już pewnie dostrzegasz,  jest to kwestia pewnej wprawy i przećwiczenia tego w praktyce. Zła wiadomość jest taka, że to dopiero początek, ale jesteśmy tutaj by Wam pomóc :)

Przesłał i wybrał z materiałów  
Stanisław Ptak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz