O zakończonej kontroli przeprowadzona przez zespół kontrolny komisji rewizyjnej Rady Miasta Malborka w Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień (CPiTU) już co nieco pisaliśmy. Wrócimy do tematu jeszcze. Niemniej przybliżymy działalność placówki Przypomnijmy Kontrolujący mieli za zadanie przyjrzeć się wydatkowaniu środków publicznych w centrum (CPiTU) w zakresie legalności, zasadności, celowości i gospodarności i objął okres roku 2015. Kontrolą zajmowała się grupa radnych w składzie Paweł Dziwosz – przewodniczący, Agnieszka Grzegorzewska – sekretarz, Jerzy Czernik, Tomasz Klonowski, Dariusz Kowalczyk.Były badane dwa obszary działania jednostki formalny i finansowy. Jednostkę kontrolowaną reprezentowała Joanna Żołdak – dyrektor placówki. Zespół kontrolny odbył osiem posiedzeń m.in. od 22.042016 po 17.08.2016. (czytaj artykuł Jak to działa w Malborku?"Kiedy się umawialiśmy na spotkanie, by porozmawiać o działaniach Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień, właśnie otrzymał informację telefoniczną – „wracają dzieci z kolonii” organizowanej właśnie przez CPiTU. Towarzyszyłem w drodze na miejsce przyjazdu.
Mieliśmy okazję porozmawiać m.in o działaniach placówki. Mowa tu o Andrzeju Anuszkiewiczu, pełniącym w chwili obecnej rolę dyrektora Centrum, w zastępstwie Joanny Żołdak będącej na urlopie macierzyńskim.
Pełni ją od niedawna, wcześniej prowadził w Centrum terapię grupowa i indywidualną. Jeszcze wcześniej był wychowawcą do spraw pomocy postpenitencjarnej, później kierownikiem działu penitencjarnego w zakładzie karnym. Był też społecznym kuratorem sądowym. Z wykształcenia pedagog. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi. Aktualnie jest w trakcie zdobywania certyfikatu specjalisty terapii uzależnień. Żonaty z 30 letnim stażem, trójka dorosłych dzieci, dwoje wnucząt. W kontakcie daje się zauważyć, jak umie rozgraniczać pracę od prywatności. Tu szacunek, że uchylił rąbka tej ostatniej.
W miniony czwartek byłem światkiem powrotu dzieci i młodzieży malborskiej ze wspomnianych kolonii. Z oferty skorzystało 67 młodych ludzi. Nad całością czuwało siedmioro pracowników Centrum. Uczestnikami były dzieci korzystające z świetlic finansowanych przez CPiTU.
Centrum ma pod swoją jurysdykcją ich siedem. Prowadzi także klub młodzieżowy i klub „Pszczółki Mai”. Podczas wyjazdu mogli poznać i zobaczyć m.in. Wilczy Szaniec, Świętą Lipkę, Ełk, Mrągowo, Giżycko, Wilno a wszystko wplecione w działania profilaktyczne. Kiedy następnego dnia przysiedliśmy do rozmowy o działaniach placówki, planach … od razu było wiadomo, że jedna rozmowa nie wystarczy.
Anuszkiewicz uważnie gospodarzył słowami i ważył je. Poruszał jego zdaniem kwestie ważne, „które mogłyby przyczynić się do zasypywania niepotrzebnie powstałych rowów” – jak to określił. Wszak podziela on pogląd, że tylko współdziałanie wszystkich środowisk ma szansę na pragmatyczność działań i realizację programów (w tym długofalowego, miejsko - gminnego realizowanego przez CPiTU)
Myśli o poszerzeniu formuły i oferty Centrum o działania dla osób, które chciałyby przyjrzeć się sobie i ograniczyć picie alkoholu, osób które nie mierzą się uzależnieniem. Myśli także m.in. o aktywniejszej współpracy z innymi organizacjami i placówkami.
- Dobrze by było gdyby np. potrzebujący pomocy mieszkańcy „Fidesu” tu przychodzili – mówi Andrzej Anuszkiewicz - Chciałbym zaprosić do ściślejszej współpracy ludzi i instytucje zajmujące się tymi, którym grozi wykluczenie społeczne z różnych powodów. CPiTU w okresie letnim nie ma przerwy w swojej działalności i normalnie prowadzi zajęcia. I tak grupę terapii podstawową (sala nr. 5), w czwartki od godziny 16.00), grupę tzw. „nawrotów” we wtorki od 16.00 (zainteresowani będą wiedzieć w czym rzecz – niemniej wymaga to kontaktu z Centrum, by do niej dołączyć). Cały czas funkcjonują zajęcia w ramach Oddziału Dziennego, oraz udzielane są porady i pomoc informacyjna dla każdego, kto pragnie zdobyć wiadomości, zapytać, poprosić o radę. My chcemy, by przychodzili do nas ludzie, którzy mają problemy. To dobre miejsce, by się im przyglądnąć i zdecydowanie popracować nad nimi. Wymaga to przezwyciężenia wstydu, czasem wielu innych spraw, które blokują to przyjście – dodaje Anuszkiewicz
Krzysztof Hajbowicz
Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Malbork.
ul. Nowowiejskiego 48
Telefon kontaktowy 55 272 22 22. Strona internetowa http://www.cpu.malbork.pl/,
adres e-mail; cpu@cpu.malbork.pl.
Wszystkie porady są tam udzielane bezpłatnie.
Terapia grupowa
- Dyrektor, Zastępca Dyrektora Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Malborku, specjalista psychoterapii uzależnień - dyżur w każdą środę w godz. 10.00-14.00 w pokoju nr 3.
- Psycholog, zajmujący się pomocą osobom żyjącym w rodzinie z problemem alkoholowym oraz zagrożonym przemocą w rodzinie przyjmuje w poniedziałki w godzinach 9:30- 14:00 oraz we wtorki w godzinach 9:30 – 19:00 w pokoju nr 4A. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne lub osobiste umówienie wizyty.
- Psychiatra przyjmuje pacjentów we wtorki, w pokoju nr 4, w godzinach 9:00-13:00, po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty.
- Terapeuci uzależnień przyjmują pacjentów:
- - we wtorki i czwartki , w godzinach 14:30 – 17:00, w pokoju nr 9, po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty;
- - w środy, w godzinach 15:30-17:30, w pokoju nr 3, w zależności od potrzeb
- Prawnik pełni dyżur w każdy wtorek w godz. 15.00-17.00 w pokoju nr 4.
- Psycholog, specjalista ds. profilaktyki uzależnień, zajmujący się pracą z młodzieżą zagrożoną uzależnieniami, profilaktyką wśród dzieci i młodzieży, dyżur w każdy wtorek w godz. 12.30- 14.00 w pokoju nr 4A.
Terapia grupowa uzależnień odbywa się we wtorki i czwartki w godzinach 15:30-17:30 w sali nr 5. Udział w terapii grupowej, po uprzednim zakwalifikowaniu przez terapeutę uzależnień podczas konsultacji indywidualnej.
Telefon zaufania
Informujemy, że od stycznia 2012 r. w Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Malborku funkcjonuje telefon zaufania. Dyżury odbywają się dwa razy w tygodniu, tj. we wtorki i czwartki w godz. 16.00-18.00 (do końca lipca przerwa urlopowa) Masz problem z alkoholem lub ktoś z twoich najbliższych i chcesz porozmawiać zadzwoń pod nr telefonu 55 273 31 11.
Spotkania AA
(Anonimowi Alkoholicy – CPiTU udziela im pomieszczeń na spotkania)
Masz problem z nadużywaniem alkoholu? Potrzebujesz wsparcia w potyczkach z uzależnieniem? Chciałbyś przestać pić, ale nie masz siły by skończyć z nałogiem? Skorzystaj z pomocy i dołącz do grupy AA. Mityngi w każdy poniedziałek o godzinie 17:30 sala nr 6.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz