wtorek, 2 stycznia 2024

Czas

Tik, tak, tik tak, tik tak … a może inaczej …?

Upływa, przelatuje przez palce, ciągle go ubywa(?), bezpowrotnie(?), etc.
Jeszcze kilkadziesiąt godzin temu, może mniej nawet, postanawialiśmy, że … w nadchodzącym roku to … I pewnie skończy się tak - jak w poprzednich latach i postanowieniach.


Tylko w odbiciu lustrzanym pojawiają się rysy, zmarszczki – ale to pewnie winne lustro - bo już stare … czas kupić nowe!
Bowiem nawet się dokładnie przejrzeć już w nim nie można!

Czasem jakiś żal przemknie przez głowę, przemkną cienie myśli zamyślenia. Czasem mile połechcą serce i kąciki ust w uśmiechu wspomnienia.
Wywołają jakieś chciane lubo niechciane uczucia zaprzeszłe czy coś na ich kształt podobny.



Czas … obłudnik czy klucz do zaczarowanych rzeczywistością ogrodów? Do których jaszcze nie mamy dostępu lub nigdy tam nie dotrzemy…
Czymże On?!

Zawsze, odkąd pamiętam, zwłaszcza coraz częściej na tu i teraz ale jakże nieustannie mnie nurtowało.

Szukałem, czytałem, pytałem (gdy miewałem taką możliwość) tych którzy się tym zagadnieniem zajmowali i zajmują (w wielu obszarach) … czym jest ten … czas.

Pewnie na takie „dictum”, kto spojrzy z ukosa, być może wzruszy ramionami, westchnie lubo (nawet być może) puknie się w głowę z refleksją „a ten co?! Nie ma nic lepszego do roboty? Rok nowy się zaczął, do pracy trzeba! Powrócić do intensywnego życia! A nie duperelami się zajmować …”
Czy naprawdę duperelami?

Zapraszam Was Szanowni w podróż refleksyjną, nie taką wydumaną spod dużego palca – ale rzetelną, mądrą i jakże sporym rozumieniem tematu nie tylko w obszarze fizyki, nauk innych bo i także w rozumieniu transcendencji jeśli się trochę rozejrzycie po innych zajmujących się między innymi istotą czasu. Tu będzie, tym który opowie w podcaście profesor Krzysztof Meissner.

Ale jest wielu innych m.in. dr. Stanisław Bajtlik astrofizyk i dziennikarz, pracownik Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika przy Polskiej Akademii Nauk, prof. Jerzy Lewandowski kierownik Katedry Teorii Względności i Grawitacji w Instytucie Fizyki Teoretycznej.
Profesor Agnieszka Pollo, astrofizyczka z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Serdecznie zapraszam do wysłuchania wykładu profesora Meissnera
https://www.youtube.com/watch?v=tJ_cOAipTtE&t=8s


Krzysztof Hajbowicz jako żywo interesujący się nie tylko w tym swoim czasie – czasem jako czasem.
Jeśli kogo zainteresuje z Państwa problematyką, zapraszam do korespondencji, dyskusji, etc.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz