piątek, 1 grudnia 2023

Göbekli Tepe

Nic lubo niewiele jest takie i tak, jako to sobie często wyobrażamy - przypuszczając …!

.

Ale nie bajdy, stereotypy, wyimaginowanie, mity, założycielskie kłamstwa historyczne, ba właśnie owe przypuszczenia, itp. - powinny leżeć u podstaw odkrywania możliwych do odkrycia prawd (nawet ich możliwych rąbków).

Tu nauka i rzetelne badania wszystkiego co, na ten czas pozwala i wkłada w ręce badacza spektrum osiągnięć naukowych - powinny grać pierwsze skrzypce.

Tu rzetelność i takaż rzetelna wiedza oraz naukowa pokora powinny leżeć u podstaw badań.  

Bardzo często w naszej historii (ludzkości, narodu, etc.) posługiwaliśmy się przypuszczeniami bo nic innego nie mieliśmy (no dobrze!) - badacze nie mieli pod ręką.

Właśnie zamieściłem zdjęcie i obrazek jednego ilustrując owe szczegóły na jednym z  tych filarów
(w kształcie litery T) w Göbekli Tepe, mającym około 11 600 lat.

Stąd powstawały tezy często z palca wyssane a przyjmowane jako podstawę i „wiarę” - co tak było … przypomnijcie sobie Państwo z dzieciństwa (podstawowych lat szkolnych) naukę przedmiotu zwanego … historią … chociażby - a na pewno zrozumiecie o czym mowa. 

Dzisiaj chciałbym zainteresować Was Szanowni Czytający ten wpis -  jednym z ciekawych miejsc na świecie – ale w tym rejonie jest ich znacznie więcej z różnych epok pochodzących. Podobnych zagadek tego typu i odkryć.

Dzisiaj przybliżę jeno jedno a mowa tu o stanowisku archeologicznym w dzisiejszej Turcji - Göbekli Tepe.

To bardzo frapujące miejsce. Pewnie znane są niektórym z Państwa słynne filary i umieszczone na nich szczegóły. Przypomnę to czasy epoki neolitycznej.

Właśnie zamieściłem zdjęcie i obrazek jednego ilustrując owe szczegóły na jednym z  tych filarów (w kształcie litery T) w Göbekli Tepe, mającym około 11 600 lat.

A jak się okazuje co miejsce to (kolejne odkrywane i badane warstwy) coraz częściej naukowcy datują na jeszcze wcześniejsze tysiąclecia. Przypomnę; 

(…) „Göbekli Tepe zostało utworzone na długo przed egipskimi piramidami oraz popularnym Stonehenge w Anglii!” (…)*

 Głównym „winowajcą” i popularyzatorem odkrycia był profesor Klaus Schmidt. 

(…) „Pierwsze doniesienia o Göbekli Tepe pochodzą z połowy lat 60. XX wieku. Wówczas w wyniku przeprowadzenia wstępnych oględzin wysunięto hipotezę, iż wzgórze „kryje cmentarz z czasów bizantyjskich”.

Dopiero w 1994 roku zaczęto podejrzewać, że nie powstało ono w sposób całkowicie naturalny, lecz przyczynili się do tego ludzie. Badacze z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego oraz Muzeum Archeologii i Mozaiki w Şanlıurfa rozpoczęli wykopaliska. Kierował nimi właśnie wspomniany Klaus Schmidt przez okres 20 lat! Po śmierci Schmidta w 2014 roku prace przejął jego zespół. Wykopaliska prowadzone są po dzień dzisiejszy.

Pomimo długoletnich prac, wciąż niewiele wiadomo o Göbekli Tepe oraz jego twórcach. Powierzchnia badanego terenu jest tak duża a struktura złożona, że szacuje się, iż do 2009 roku przebadano jedynie około 5% terenu. Sam Klaus Schmidt sugerował, że wykopaliska mogą potrwać nawet około 50 lat!” (…)

(…) „Stanowisko archeologiczne znajduje się na wysokości 760 m n.p.m., w paśmie Gór Germuş. W południowo-wschodniej Anatolii (Turcja). Niektóre ze znajdujących się tutaj słupów ważą nawet kilkanaście ton! Wszystko wskazuje na to, że monolity wykuwane były na obszarze płaskowyżu otaczającego Göbekli Tepe. Konieczne było więc ich przetransportowanie do miejsca docelowego.” (…) 

Życząc … refleksji, zadumy oraz satysfakcji z odkrywania (być może jeszcze Wam nie do końca Szanowni znanego) starając się przybliżyć w miarę  godziwie i gruntownie z żarliwością

Dla Państwa zebrał a i też napisał co nieco
Krzysztof Hajbowicz

* (…) - wszelkie cytaty pochodzą ze źródeł (stron internetowych, prac naukowców, opisów, etc.) wymienionych w linkach

https://alanyaonline.pl/gobekli-tepe-czym-jest

https://themindcircle.com/gobekli-tepe-neolithic-temple/

https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6bekli_Tepe

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/103714/budowniczowie-pierwszych-swiatyn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz