Mamy swoją historię o której początkach niewiele wiemy, nie uczono nas, etc.
.
No i nie chodzi tu o wyssaną z palca tzw. "wielką Lechię". Wręcz przeciwnie - o naukowe badania, archeologię, etc. Wszystko co udało się historykom zebrać a dotyczy przeszłości tych ziem - np. znajdziecie pod tym adresem https://youtu.be/yirPqnRtFUw
Wiąże się to jak najbardziej z funkcjonującymi w naszej szczątkowej wiedzy o pradawnych zwyczajach. Tych, które z różnych przyczyn ginęły w otchłani wieków. O jednym takim zwyczaju - co się w tą otchłań nie dał wepchnąć - pragnę tutaj opowiedzieć.
Zapraszam do przeglądnięcia poniższych materiałów;
Kupalnocka - Noc Kupały (wspólnoty, zwierania się, zbierania „do kupy”, razem, wespół w zespół habitatów wszelkich rodzimych, by być i świętować, oddając jakimkolwiek czczonym bogom, bóstwom - hołd i podziękowanie za przeżycie poprzednich jakże ciężkich miesięcy i prosząc o to samo - na następne (czekające członków wspólnoty).
To czas radości, wzmacniania i tworzenia związków wszelkich od tych najbardziej intymnych po zawieranie sojuszy w zbiorowościach plemiennych.
Ciekawe podejście do historii tego święta, obchodów i wiedzy o nim - przedstawia materiał filmowy pod adresem https://youtu.be/RPbN_3sKO-I
Noc Kupały obchodzona jest w rzeczywistym czasie letniego przesilenia.
W przeciwieństwie do Sobótki – którą obchodzono w wigilię nocy św. Jana – ale to próba trawestacji dawnego rodzimego święta przez kulturę chrześcijańską, kiedy zamieszkujące te ziemie wspólnoty nie dawały sobie odebrać tak ważnej ceremonii i obchodów misterium pradawnej obrzędowości.
Bowiem tradycja ta, sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich i jest jednym z czterech świąt solarnych, a więc związanych z naturalnym cyklem rocznym. Obrzędy były obchodzone podczas letniego przesilenia, czyli podczas najkrótszej nocy w roku, czyli w okolicach 21-22 czerwca nie uwzględniając roku przestępnego.
Jakże często dajemy sobie bezwiednie „wyciąć” z głów wiedzę na temat naszych przodków.
Za moich młodych lat i wcześniej (nawet w dobie rozkwitu pełnego krasy socjalizmu) nie uczyło się o tym „w szkole”. Ot tak sygnalnie coś tam, coś tam i odlegle jak o kulturze Aborygenów. Z pełnym szacunkiem dla tego starego Ludu. Jakże innego niż wiele skażonych motywami kultur europejskich, bliskowschodnich a przede wszystkim najgorszych cech Chrześcijaństwa czy Islamu.
Nie uczono nas, że ludy zamieszkujące tereny obecnej Polski, Kraje Bałtyckie dawne tereny na zachód od obecnej Odry prawie po Cieśniny Duńskie. A na wschód po obecne Białoruś, Ukrainę czy częściowo Rosję.
To rozdział nieznany a ciekawy! Ba i archeologicznie, czy nawet genetycznie już odkryty częściowo. Nie chodzi tu o wyssaną z palca i egocentrycznie nadmuchaną „Wielką Lechię” a realne wykopaliska
kultur i potwierdzone i zaakceptowane przez świat nauki dzieje najmniej od 1,7 do 1,5 tysiąca lat p.n.e. Na przykład w Maszkowicach nad Dunajcem – wykopaliska w województwie małopolskim https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ra_Zyndrama
Kultur ludów, które odchodziły z tych terenów (jak np. Wandalowie) a potem tworzyły i budowały późniejsze społeczności np. Kartaginy. Na długie, długie lata gdy pozostali na tym terenie członkowie asymilowali się z przybywającymi na tereny protosłowianami. Choćby jak Celtowie na południu i południowym zachodzie dzisiejszej Polski.
Przez lata pod znakami zachodniego chrześcijaństwa i zarazem cesarstwa - niszczono wszystko co rodzime na tych ziemiach i pierwotne. Nawet mordowano ludzi i niszczono ich dorobek. Ludzi, którzy przyjęli chrześcijaństwo obrządku wschodniego.
Niełatwa jest ta historia i bardzo niewygodna dla ortodoksyjnych Chrześcijan i moherowego punktu widzenia wielu mediów i obecnych hierarchów Kościoła Rzymskokatolickiego.
Bardzo ciekawym filmem (wspomnianym już na wstępie ) opartym na badaniach naukowych i podparte rzetelną wiedzą na ile jest to obecnie możliwe – jest film „Z otchłani pradziejów” (63 min.). Scenariusz i reżyseria: Zdzisław Cozac TVP S.A. 2019r. Film dokumentalny, którego prapremiera miała miejsce podczas Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" 2020r. Znajdziecie go Państwo pod adresem https://youtu.be/yirPqnRtFUw
Zebrał dla Państwa i swoje trzy grosze wtrącił, podpierając się sprawdzalnymi materiałami z sieci
Krzysztof Hajbowicz
Pomagała Bing AI, ( https://www.microsoft.com/en-us/bing?form=MA13FJ ),
która wygenerowała część obrazków dla Nocy Kupały, poszukała adresów filmów i była bardzo i cierpliwą miła jak na sztuczną inteligencję bez empatii, uczuć i czego by tam jeszcze.
A także strony internetowe;
https://bielskpodlaski.naszemiasto.pl/.../c13.../zd/43529695
oraz
https://hajnowka.naszemiasto.pl/noc-kupaly.../ar/c13-6245133
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz