niedziela, 11 października 2020

Burmistrz Miasta Malborka zaprasza do prac nad projektem uchwały

Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Miasta Malborka na rok 2021

.
„Korkowe” lub „kapslowe” to potoczna nazwa określająca specjalny fundusz samorządowy, powstający z pieniędzy pochodzących z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. 

Ramy funkcjonowania „funduszy kapslowych” opisuje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Z pieniędzy tych, jak łatwo się domyślić, pokrywane są lokalne działania dotyczące rozwiązywania problemów alkoholowych, narkomanii i wszelkich społecznych aspektów współuzależnienia. Programy takie budowane powinny być i wszak są na opracowaniach tzw. strategii. Malbork posiada taką strategię również. Bardzo sensownie napisaną - tylko ją kontynuować i realizować.( 
STRATEGIA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH W MIEŚCIE MALBORK)


http://www.cpu.malbork.pl/

Każda gmina lub miasto w Polsce zobowiązane są do corocznego na jej podstawie ( patrz wspomnianej strategii) opracowania i przyjęcia programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, zagadnień  narkomanii (istnieją również odpowiedniki tego rodzaju programów przyjmowane przez województwa, a także Narodowy Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, nimi jednak nie będziemy się w tym miejscu zajmować). Realizacja programów finansowana jest właśnie z „korkowego”. 

Szczegółowe zasady wykonania programów i wydatkowania środków z funduszy określa prawo miejscowe. 

W związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia prac nad projektem uchwały pn. "Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Miasta Malborka na rok 2021” Burmistrz Miasta Malborka zaprasza malborskie organizacje pozarządowe oraz inne podmioty ze sfery pożytku publicznego, działające w obszarze profilaktyki uzależnień, do pracy w zespole inicjatywno-doradczym, którego zadaniem będzie opracowanie w/w projektu.

Przedstawiciele III sektora zostaną wybrani do zespołu spośród zgłoszonych kandydatów podczas spotkania organizacyjno-konsultacyjnego, na którym osoba chcąca być członkiem zespołu musi być obecna. 

Spotkanie odbędzie się w dniu 12 października br. (poniedziałek) o godz. 16.00 w siedzibie Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień, mieszczącej się przy ul. Nowowiejskiego 48.

Dość powiedzieć, że zgodnie z ustawą, programy polegają między innymi na tworzeniu i realizowaniu zadań, możliwości korzystania z pomocy terapeutycznej, prowadzeniu działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych, a także co dla nas wszystkich jako mieszkańców, jest najistotniejsze – wspomaganiu działalności instytucji, stowarzyszeń, podmiotów i osób fizycznych, które służą rozwiązywaniu tych problemów.

Fundusze kapslowe są zatem nie tylko instrumentem w rękach urzędników, ale także obywateli i organizacji pozarządowych, których misją jest przeciwdziałanie alkoholizmowi, narkomanii i wszelkim innym pragmatycznym, jak najbardziej skutecznym w środowisku działaniom z tymi zjawiskami związanymi.Wspomniani obywatele również są beneficjantami pieniędzy gromadzonych poprzez kapslowe, a na poziomie gmin, gdzie środków na działalność społeczną i pozarządową jest zwykle najmniej, fundusze te więc częstokroć są istotnym źródłem finansowania. 

Fundusze korkowe są (a przynajmniej powinny być) również obiektem szczególnego rodzaju aktywności obywatelskiej, współpracy różnych obszarów, instytucji, służb, kościołów - ludzi ich w środowisku reprezentujących. Jako, że skupiają często pokaźne kwoty i mają służyć rozwiązywaniu istotnych problemów społecznych jakim są m.in alkoholizm, narkomania, etc. 

Powinny być monitorowane przez  przedstawicieli administracji ale i mieszkańców co do potrzeb. Warto odnotować, że tej kwestii poświęcona jest i jej służy ogólnopolska inicjatywa Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, tzw. monitoring funduszu korkowego” (http://www.watchdog.org.pl/). Fundusze pełnią zatem nie tylko funkcje „skrzyni z pieniędzmi”, ale ogniskują różnego rodzaju aktywności obywatelskie i zaangażowanie w życie publiczne swego środowiska. 
Fundusze te to często smakowity kąsek dla wielu "nieuczciwców",  pseudo-społeczników, itp.  Widzących w tym łatwy zarobek a kompletnie nie dbających o dobro współobywateli. Ludzi sięgających po fundusze jak po coś łatwego do zdobycia i dające szansę łatwego nieuczciwego zarobku. Inni nieuczciwi liczą na to, że nikt nie sprawdzi i nie popatrzy na ręce i niekompetentne pomysły. Niestety tak się dzieje w Polsce w wielu miejscach. 

Dlatego tak ważną sprawą jest współdziałanie merytorycznych przedstawicieli instytucji lokalnych, administracji, organizacji trzeciego sektora oraz czynników zewnętrznych. Burmistrzom, wójtom w całej Polsce potrzebne jest wsparcie merytoryczne, bowiem to bardzo swoiste i czułe miejsce pragmatycznego rozwoju środowiska. 

Zadbajmy więc o nasze Miasto, o nasze środowisko, by rozwijać się mogło prawidłowo i jak najbardziej optymalnie nie tylko w ten czas pandemii, ale zawsze. Bo od najsłabszego ogniwa naszego wspólnego habitatu zależny jego siła i moc oraz rozwój. Więc jak to powiada Marek Charzewski, burmistrz Malborka przy okazji każdych życzeń - "Niech moc będzie z nami". Więc niech ta moc będzie z nami i niech stanowi o rozwoju, mądrych decyzjach i dobrego rozwoju Miasta także w dziedzinie profilaktyki i rozwiązywania tych newralgicznych problemów. 

Więcej na temat "korkowego" lub jak kto woli "kapslowego" znajdziecie Państwo klikając linki stron i tematów poniżej;

Obywatelski monitoring funduszu korkowego
https://watchdogportal.pl/watchdog-article/obywatelski-monitoring-funduszu-korkowego/

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA)
https://www.parpa.pl/
BANWI



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz