wtorek, 10 września 2019

Who is who

Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą 

.
Posługiwanie się tym tytułem i specjalnością wymaga posiadania określonych umiejętności zdobywanych latami i uprawnień. One określają kompetencje, są gwarantem prawidłowego funkcjonowania w zawodzie  oraz stanowią swoisty glejt w postaci certyfikatu i co za tym idzie, są poręczeniem np.  Polskiej Federacji Psychoterapii


http://www.psychoterapia-polska.org/polska-federacja-psychoterapii
Dla przypomnienia
"Z punktu widzenia Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii (EAP) instytucji zajmującej się nadzorowaniem szkolenia i pracy psychoterapeutów pod względem merytorycznym i prawnym, aby dana osoba mogła nazywać się psychoterapeutą musi ona uzyskać certyfikat wydany przez tzw. NAO (Krajową Organizację Przyznającą – National Awarding Organization). Obecnie w Polsce mamy dwie NAO, są to Sekcja Naukowa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (PTP) (od 1997r.) i Polska Federacja Psychoterapii (PFP) (od 2006r.). 

Certyfikaty psychoterapeuty wydane przez jedną z tych organizacji stanowią w środowisku psychoterapeutów potwierdzenie uzyskania pełnych kwalifikacji do samodzielnego prowadzenia psychoterapii. Można też stwierdzić, że klient, który trafia do osoby posługującej się certyfikatem EAP (PTP lub PFP), jest w „dobrych rękach” i skorzysta z profesjonalnych usług.
Jeszcze inaczej wygląda sytuacja z punktu widzenia Narodowego Funduszu Zdrowia, który refunduje usługi psychoterapeutyczne świadczone w ramach Państwowej Opieki Zdrowotnej. NFZ wymaga, aby osoby realizujące procedury związane z psychoterapią były w trakcie uzyskania lub posiadały certyfikat psychoterapeuty wydany przez jedno z dwóch Towarzystw: Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne (oba w skrócie PTP)." 

(za artykułem Mikołaja Króla - "Kto jest kim i co może!" - artykułem publikowanym na naszym blogu http://gazetaobywatelska.blogspot.com/p/terapeuci-psychoterapeuci.html. Współpracujemy w obszarze merytorycznego oglądu z wieloma profesjonalistami. Miedzy innymi korzystamy z zasobów p. Mikołaja Króla http://www.mikolajkrol.pl/)

Czym się różni zawód psychoterapeuty od zawodu psychologa i psychiatry

Psycholog to absolwent pięcioletnich studiów magisterskich, zaczynających się po maturze, przygotowany do prowadzenia diagnostyki, badań naukowych, doradztwa i prostych form pomocy ludziom zwanych pomocą psychologiczną.

Psychiatra jest lekarzem specjalistą, przygotowanym do farmakoterapii zaburzeń psychicznych, mającym często teoretyczną wiedzę o psychoterapii, ale nie posiadający kompetencji ani specjalistycznego wykształcenia do jej prowadzenia.

Psychoterapeuta to odrębny zawód, polegający na leczeniu zaburzeń i problemów psychicznych metodami psychoterapeutycznymi. Wymagający około 7-letniego specjalistycznego szkolenia, które zaczyna się po studiach magisterskich.

Psycholog uczy się zawodu 5 lat po maturze, psychiatra 12 lat, psychoterapeuta 9 -15 lat.


"W Polsce nie ma prawnych uregulowań dotyczących zawodu psychoterapeuty. Oznacza to, że każdy może zarejestrować działalność psychoterapeutyczną i ją prowadzić. W rzeczywistości stwarza to możliwość nadużyć oraz działań niebezpiecznych i szkodliwych społecznie.
Aby przeciwdziałać takim sytuacjom, środowisko psychoterapeutów wydaje certyfikaty, jako formę potwierdzania umiejętności psychoterapeutycznych. Nie istnieje jeden obowiązujący prawnie standard szkolenia psychoterapeutów w Polsce. Żaden z wydawanych certyfikatów nie jest dokumentem państwowym.

Szacuje się, że w Polsce jest około 3 tys. psychoterapeutów. 

Trudność w dokładnym określeniu i liczby wynika z braku dostępności do list certyfikowanych psychoterapeutów w poszczególnych stowarzyszeniach, a także z braku jednolitych zasad certyfikacji. Zwraca to także uwagę na brak możliwości sprawdzenia czy potwierdzenia kwalifikacji danego psychoterapeuty przez pacjenta".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz