poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Przemoc

Odmian jej wiele 

.
Skąd się bierze - to temat na kiedy indziej. Niemniej najczęściej w Państwa e-mailach, informacjach - pojawia się jej wątek fizyczny. W Malborku polecamy dwie instytucje zajmujące się, prócz Policji, MOPSu i PCPRu - aspektami przemocy. 

Tam można uzyskać wsparcie, porady prawne i odnaleźć drogę do terapii. Jest to przedstawicielstwo  Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (ul. Kościuszki 5, Malbork, Galeria Jagiełło, piętro 3 oraz przy ulicy Nowowiejskiego Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień.


Przemoc może mieć różne postaci. Najczęściej jak piszecie (i co jest niestety prawdą), że ofiary próbują racjonalizować postępowanie oprawców, usprawiedliwiać. 
Niemniej też nie możemy zapomnieć, że sprawca przemocy to również osoba potrzebująca pomocy, nie radząca sobie w inny sposób jak tylko w takim jakże brutalnym, nieludzkim postępowaniem. 

Nie oznacza to, że można lub trzeba pobłażać takim osobom. Nic bardziej mylnego - tylko zdecydowane przeciwdziałanie może i musi zastopować proces przemocy.  

Przypomnijmy

„Przemoc” to zachowania godzące w wolność osobistą konkretnej osoby, bądź grupy społecznej, przyczyniające się do ich fizycznej, oraz psychicznej szkody. Pojęcie przemocy odnosi się do różnych form złego traktowania – a więc zarówno do działania, jak i zaniechania.

Zgodnie z definicją przyjętą przez Radę Europy w 1986 za przemoc fizyczną uważa się „jakikolwiek czyn lub zaniedbanie ze strony jednego członka rodziny wobec innych jej członków, które zagrażają życiu, cielesnej bądź psychicznej integralności lub wolności innego członka danej rodziny albo poważnie szkodzą rozwojowi jego osobowości”.

W Polskim ustawodawstwie przemoc w rodzinie jest przestępstwem. Zgodnie z art. 207 § 1 kodeksu karnego (dalej k.k.), kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli czyn określony powyżej połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. 

Jeżeli następstwem czynu określonego w poprzednich paragrafach jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2.

Przemoc w rodzinie jest przestępstwem podlegającym ściganiu z urzędu (a więc bez żadnych wniosków osób pokrzywdzonych), jednak ze względu na jego szczególny charakter wyrażający się m.in. w fakcie, że sprawca i ofiara pozostają w stałym kontakcie, ochrona ofiary napotyka trudności. 

Poza wieloczynnościowym przestępstwem znęcania się przemoc w rodzinie może również przyjmować m.in. postać:
  • naruszenia nietykalności cielesnej (art. 217 k.k.),
  • naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia (art. 157 k.k.)
  • groźby bezprawnej (art. 190 k.k.)
  • zgwałcenia (art. 197 k.k.)4
a także inne zachowania, które są określone w Kodeksie karnym.

Przemoc w rodzinie to przestępstwo znęcania się fizycznego lub psychicznego nad osobą
 najbliższą, małoletnim bądź osobą nieporadną ze względu na jej stan fizyczny lub psychiczny. Przedmiotem ochrony jest rodzina, jej prawidłowe funkcjonowanie oraz opieka. Autorzy komentarzy wskazują też, że przepis chroni zdrowie oraz bezpieczeństwo osobiste osób, do których zaliczamy nie tylko osoby najbliższe, ale także osoby nienależące do rodziny sprawcy (osoby pozostające wobec sprawcy w stałym lub przemijającym stosunku zależności, małoletni oraz osoby nieporadne ze względu na swój stan psychiczny lub fizyczny)."

http://www.ptsr.nazwa.pl/files/Przemoc%20w%20rodzinie%20Prawnik.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz