piątek, 12 kwietnia 2019

Miasto Malbork i Starostwo czynią działania w tym samym kierunku

Mówią jednym głosem w sprawie Drogi Krajowej 22 

 Malbork, 11 kwietnia 2019 r.

Pisaliśmy o tym wcześniej, że wiceburmistrzowie Jan Tadeusz Wilk oraz Józef Barnaś spotykają się z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Gdańsku - w sprawie pragmatycznych postulatów, uwzględniających potrzeby mieszkańców Malborka przy planowanej przebudowie DK 22 w części miejskiej głównie oraz okolic miasta. 

Mapa Google
Urzędnicy magistratu wskazując potrzeby, niezbędne korekty przeciwstawiali się np..

Postawieniu wzdłuż trasy np.. Ekranów dźwiękochłonnych, czy braku niektórych, potrzebnych zjazdów (w tym bezpiecznego wjazdu i wyjazdu ciężarówek z ul. Dalekiej) lub absurdalnych “przenosin” (bo kilkumetrowych w tę lub we w tę zatoczek przystanków MZK, itp.) Można tak wymieniać długo. Do końca roku GDDKiA Oddział Gdański jest w fazie planowania tych zmian, jeśli chodzi o DK 22. 

“Czasami można odnieść wrażenie ze planiści GDDKiA robią poprawki zza biurka korzystając jedynie z map Google” - to zdanie wielu osób stykających się z przedstawicielami tej instytucji. Choć czasu trochę jeszcze pozostało od planowania do wykonania. To najwyższy czas urealniać niektóre pomysły co do przejazdu przez Malbork, co do przepustowości, itp.. Tym bardziej, że GDDKiA jakby zapominała o przekopie Mierzei Wiślanej i konsekwencjach dla Malborka z tego faktu płynących.  

Dobrze więc, 
Gdy Starostwo Powiatowe "mówi tym samym głosem" i z tą samą troską 

co poniżej cytujemy, przedstawiając ich informację prasową;  

“Zarząd Powiatu Malborskiego zaapelował do parlamentarzystów oraz wojewody pomorskiego o wsparcie działań w sprawie przebudowy drogi krajowej nr 22 w granicach administracyjnych miasta Malborka. Władze powiatu liczą, że dzięki ich pomocy uda się wprowadzić do tworzonego projektu korzystne dla mieszkańców Malborka rozwiązania komunikacyjne. 

2 kwietnia przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Malborku wzięli udział w spotkaniu w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku, które dotyczyło projektu rozbudowy drogi krajowej nr 22 na odcinku Malbork-Królewo. Reprezentacja starostwa przedstawiła kilka rozwiązań, które poprawiłyby przepustowość trasy i zapewniły płynność komunikacyjną na następnych kilkadziesiąt lat. 

Pierwsza z propozycji dotyczyła przedłużenie pasów ruchu dwujezdniowego (przekrój 2x2) do granic miasta. Takie rozwiązanie nie znalazło się w projekcie przebudowy trasy. Zdaniem władz powiatu jest to konieczne, zwłaszcza że wykreślono z planu prac projektowych budowę obwodnicy Malborka i nie ma realnych perspektyw, by droga omijająca miasto powstała w ciągu najbliższych 20 lat. 

Drugi wniosek przedstawiony przez przedstawicieli Starostwa Powiatowego na spotkaniu w GDDKiA dotyczył zwrócenia szczególnej uwagi na przebudowę skrzyżowania al. Wojska Polskiego i ul. Dalekiej i zagwarantowanie bezpiecznego ruchu dużych pojazdów ciężarowych, m.in. z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Trzecia uwaga dotyczyła zbyt dużej liczy i wysokości ekranów akustycznych, które są planowane wzdłuż drogi krajowej i negatywnie wpłyną na estetykę Malborka. 

- Nasze uwagi przekazaliśmy już wcześniej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych w Gdańsku na piśmie z pełnym poparciem Związku Samorządów na Rzecz Modernizacji Drogi Krajowej nr 22 z siedzibą w Chojnicach - mówi Mirosław Czapla, starosta malborski. - Podczas spotkania w Gdańsku powtórzyliśmy te wnioski, ale nie spotkały się one z akceptacją dyrekcji GDDKiA, z czego jesteśmy niezadowoleni. Nie zamierzamy się jednak poddawać i będziemy dalej walczyli o zastosowanie rozwiązań korzystnych dla mieszkańców Malborka i gości odwiedzających miasto. 

Takim krokiem jest zainteresowanie sprawą posłów i senatorów, a także przedstawiciela polskiego rządu - wojewody pomorskiego. 

- Zarząd Powiatu podjął stanowisko, które zostało wysłane do parlamentarzystów i wojewody z prośbą, by przyjrzeli się sprawie i poparli nasze działania. Zostało jeszcze trochę czasu do zakończenia prac projektowych i musimy wykorzystać wszelkie możliwości, by przekonać dyrekcję GDDKiA do naszych racji - mówi starosta Mirosław Czapla”. 

ABAH cytując inf. prasową Starostwa Powiatowego w Malborku.

Mapa Google

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz