Powtórka z tego o czym zapominamy
.
Pewnie wielu z czytających ten tekst - ma już "podstawówkę" dawno, ale to dawno - za sobą. Pozostaje ona pewnie w ciepłym entourage wspomnień z dzieciństwa. Są jeszcze i tacy, którzy za kilka dni będą gryzmolić w testach, i jeszcze tacy - co mniej im w głowach budowa atomu a bardziej to, co niesie młodość, wiosna, etc. Niemniej dla wszystkich razem, może przy okazji przeczytają i wysłuchają.
W wielkim śmietniku "wujka" Google - znaleźć można wszystko. Nie zawsze prawdziwe i rzetelne. Ot to, co do łba przyleci i wyda się olśnieniem. Nawet jakby to miała być teoria płaskiej ziemi.
Internet wszystko łyknie. Potem wielu ekscytuje się "odkryciami". Jeśli z dystansem ... to pół biedy. Jeśli na serio - no to już znacznie gorzej.

Proponujemy małą powtórkę tego co w świadomości często kuleje. O czym się uczyliśmy dawno, jeśli nie pozapominaliśmy prawie wszystkiego. No bo po co nam wiedza np. o budowie atomu?!
Ano potrzebna. Warto zweryfikować nawet i tą budowę atomu. No bo jak pamiętam to, że elektron, to taka kulka okrążająca jądro atomu (innych kulek zlepionych - protonów i neutronów) i chyba koniec. Ten plastikowy model pomocy szkolnej, wbił się w głowę niczym swoisty mało intelektualny ćwiek.
A kto by tam spamiętał, albo kto słyszał wtedy, o dualizmie korpuskularno-falowym?! O kwarkach i leptomach, o całej gamie cząsteczek, etc.
Dziś zapraszamy na, ciekawy i przejrzysty dla każdego z nas, wywiad z twórcą kanału popularnonaukowego, dr Tomaszem Rożkiem − polskim dziennikarzem naukowym, fizykiem, popularyzatorem nauki (nauka to lubię - kliknij). Co ciekawe - przeprowadza ten wywiad inny "yutuber" - Piotr Kosek, twórca kanału "Astrofaza" - kliknij. Kanału popularnonaukowego dla miłośników astronautyki, astronomii, wiedzy o kosmosie, kosmologii, astrofizyce i pochodnych.
W wykładzie - omówione i "pokazane" zostaną fascynujące dokonania ludzkiej myśli, z których wynika dzisiejszy obraz materii i sił w przyrodzie. Omówione zostaną narzędzia, którymi współczesna fizyka badania te kontynuuje, a także przedstawione pytania, na które nauka wciąż odpowiedzi poszukuje.
red. środowiskowego .blogu edukacyjno - pomocowego Lokalna Gazeta Obywatelska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz