poniedziałek, 11 marca 2019

Fakty o NGO (cd.)

Ludzie i praca w NGO

Organizacja pozarządowa (ang. non-government organization, popularny skrót NGO) – organizacja działająca na rzecz wybranego interesu i niedziałająca w celu osiągnięcia zysku.

Ile NGO zatrudnia pracowników? Jakie umowy mają ludzie pracujący w organizacjach pozarządowych? Kim są pracownicy organizacji?

Prawie połowa (45%) polskich organizacji w całości opiera się na pracy społecznej. Pozostałe korzystają z odpłatnej pracy w różnej formie:
20% zatrudnia pracowników etatowych (na cały etat lub jego część)


15% współpracuje z osobami, które nie mają wprawdzie podpisanych umów o pracę, jednak regularnie, co najmniej raz w miesiącu, pracują odpłatnie na rzecz organizacji na podstawie innych umów cywilno-prawnych

20% nie ma żadnych stałych współpracowników, jednak nieregularnie, od czasu do czasu, zleca odpłatnie wykonanie jakiejś pracy.

Odpłatna praca na rzecz organizacji 

może więc przyjmować różne formy: od luźnego współdziałania na podstawie pojedynczych, sporadycznych zleceń, przez regularną współpracę na podstawie powtarzalnych umów, aż po zatrudnienie etatowe. Co więcej, różne formy zatrudnienia mogą występować równolegle: organizacja zatrudniająca na etat może mieć jednocześnie regularnych pracowników zatrudnionych w innej formie oraz zlecać niektóre zadania sporadycznym współpracownikom.

Najczęściej z pracy stałego, płatnego personelu korzystają fundacje i stowarzyszenia z Warszawy oraz innych dużych miast liczących więcej niż 200 tys. mieszkańców, najrzadziej natomiast organizacje wiejskie. Z kolei wyłącznie z pracy społecznej korzystają przede wszystkim stowarzyszenia fundacje działające na wsi. W ten sposób funkcjonuje ponad połowa z nich.




Zespół pracowników organizacji

Zespół stałych, regularnych pracowników (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innych umów) posiada 35% organizacji. Przeciętnie są to 4 osoby, ale liczba ta jest różna w różnych branżach sektora. Przykładowo, organizacje zajmujące się usługami socjalnymi i pomocą społeczną zatrudniają przeciętnie 6 osób, a organizacje o profilu działania nastawionym na kulturę i sztukę maja mniej liczny zespół, bo składają się na niego przeciętnie 3 osoby.

Kim są osoby zatrudnione w sektorze pozarządowym?

Jeżeli spojrzymy na zespół pracowników przeciętnej organizacji pozarządowej okaże się, że jego większość (66%) stanowią osoby w średnim wieku (30-60 lat). Osoby poniżej 30. roku życia to przeciętnie 21% zespołu, a pracownicy powyżej 60. roku życia – 13%.

Sektor pozarządowy funkcjonuje przede wszystkim dzięki społecznej pracy wolontariuszy, społecznych działaczy i aktywistów, a zatrudnienie w organizacjach pozarządowych to wciąż rzadkość. 

Taki model funkcjonowania organizacji, w którym większość działań opiera się na pracy społecznej, odpowiada społecznym oczekiwaniom wobec organizacji. Ponad połowa (54%) Polaków uważa bowiem, że stowarzyszenia i fundacje powinny unikać zatrudniania płatnych pracowników. 

Ale jednocześnie za jeden z czynników wiarygodności organizacji uznajemy profesjonalizm ludzi zaangażowanych w ich działania oraz wysoką jakość świadczonych przez nie usług. Widać tutaj pewną sprzeczność. Trudno bowiem, aby wysokiej klasy specjaliści świadczyli profesjonalne usługi, wykonując je dodatkowo i „po godzinach” w ramach wolontariatu. 

Takie sprzeczne oczekiwania wynikają z idealistycznego wyobrażenia o organizacjach oraz działających w nich ludziach. Postrzegamy ich jako osoby w pewien sposób wyjątkowe, kierujące się wewnętrznym powołaniem oraz gotowością poświęcenia się dla idei.

na podstawie witryny zespół ngo.pl 

- źródło https://fakty.ngo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz