czwartek, 3 stycznia 2019

Mity i rzeczywistość ... "alkoholu za kierownicą"

W dniu 26.12.2018 r. strażnicy miejscy patrolując ul. Mickiewicza zauważyli kierowcę samochodu marki VW Golf, który nie stosował się do znaków poziomych tzw. linii ciągłych i zaparkował pojazd w miejscu niedozwolonym. W trakcie legitymowania okazało się że 30-letni kierowca nie posiada uprawnień do kierowania samochodem, auto nie miało od ponad dwóch lat ważnego przeglądu technicznego a ponadto od kierującego wyczuwalna była woń alkoholu. Wezwany na miejsce patrol policji po przebadaniu stwierdził, że zatrzymany miał w wydychanym powietrzu 0,15 mg/l alkoholu. Dalsze czynności w sprawie prowadzi KPP Malbork.
Tomasz Farysej

Co warto przemyśleć ... a życie potwierdza!

.
"Wbrew hołdowaniu mitom, że to pijani kierowcy są plagą na polskich drogach - badania prowadzone przez różne instytucje i organizacje zdają się pokazywać zupełnie co innego. Money.pl informuje, że "tylko" 11 proc. wypadków na polskich drogach spowodowane jest przez alkohol. Tymczasem w Szwecji ten odsetek sięga 28 proc., a we Francji 26 proc. – te dane wynikają ze statystyk Komendy Głównej Policji. Okazuje się, że pijany Polak na drodze to mit. Prawdą jest jednak, że największym zagrożeniem są młodzi kierowcy. Są jednym z pięciu najważniejszych obszarów, na których trzeba się skupić, żeby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

"Pozostałe cztery to nadmierna prędkość, infrastruktura oraz pojazdy starsze niż 10 lat oraz piesi – bo to oni najczęściej giną na drogach.

Rocznie w Polsce życie traci około 1 tys. pieszych. To dwu- trzykrotnie więcej niż na Zachodzie, nawet w Czechach śmiertelność pieszych to 1,2 proc. na 100 tys. uczestników ruchu, podczas gdy w Polsce ten odsetek sięga 2,9 proc."


Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy w Polsce

Ile można wypić alkoholu, żeby prowadzić pojazd i nie popełniać przy tym ani wykroczenia, ani przestępstwa? Ile wynosi dopuszczalna ilość spożytego alkoholu w wydychanym powietrzu, a ile we krwi? W jakich sytuacjach będziemy popełniali przestępstwo, a w jakich „tylko” wykroczenie i czym to grozi pod kątem prawnym? Na jak długo zostanie zatrzymane prawo jazdy?

Krąży wiele opinii i nieścisłości dotyczących tego tematu, bowiem czasem się mówi o ilości 0,2, a czasem o 0,25, a kiedy jeszcze nasłuchamy się o miligramach, decymetrach sześciennych, procentach, promilach oraz weźmiemy pod uwagę, że czasem popełnia się przestępstwo, ale czasem wykroczenie, to wszystko się może mylić. Postaram się te kwestie wyjaśnić jasno w tym artykule.

Kiedy popełnisz przestępstwo?

Popełnisz przestępstwo, jeśli zostaniesz przyłapany i policjant zbada cię alkomatem, na którym wykażesz się wynikiem WIĘKSZYM niż 0,25 miligramów na litr (dm3) alkoholu w wydychanym powietrzu. Oznacza to, że masz WIĘCEJ niż 0,5 promila alkoholu we krwi. We krwi znajduje się dwa razy więcej alkoholu niż w oddechu i takie przyjmuje się założenie. Wtedy też zachodzi stan NIETRZEŹWOŚCI. Trzeba podkreślić, że jeśli masz dokładnie 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (lub 0,5 promila alkoholu we krwi) to nie popełniasz jeszcze przestępstwa, tylko wykroczenie. Dopiero wtedy, gdy odnotujesz wynik powyżej tych wartości, kwalifikujesz się na czyn przestępczy.

Kiedy popełnisz wykroczenie?

Wtedy, kiedy na policyjnym alkomacie zobaczysz wynik pomiędzy 0,1 a 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu. To znaczy, że posiadasz między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi. Jesteś zatem PO SPOŻYCIU ALKOHOLU.

Jaka jest więc dozwolona ilość?

Dopuszczalna ilość alkoholu w ludzkim organizmie, żeby móc legalnie prowadzić pojazd mechaniczny, to maksymalnie 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu, (czyli 0,2 promila we krwi). Podczas badania alkomatem trzymaj więc kciuki, żeby wyświetlona na nim wartość wynosiła mniej niż 0,1. Dopiero wówczas możemy być spokojni, bo nie popełniamy ani wykroczenia, ani przestępstwa. Jest to ilość bardzo niewielka. Mówi się, że zazwyczaj już wypicie 1 piwa lub 50 ml wódki prowadzi do stężenia 0,25 promila we krwi.

Jakie są kary za prowadzenie pod wpływem alkoholu?

Tu mamy do czynienia z ciekawą sytuacją prawną, bo o ile w przypadku przestępstwa (teoretycznie) obligatoryjny jest zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata oraz obowiązek zapłacenia kwoty 5.000 zł tytułem świadczenia pieniężnego, to przed sądem można się starać o warunkowe umorzenie postępowania, które otwiera nam drogę do złagodzenia tych przykrych dolegliwości, a czasami nawet do całkowitego ich uniknięcia."
Na podstawie informacji  money.pl & infor.pl zebrał K.H
_________________________

Komenda Straży Miejskiej - Komendant Tomasz Farysej pok. 323 III piętro Urzędu Miasta , tel. wew. 483. Dyżurny Straży Miejskiej pok. 306, tel. wew. 485 tel. (55) 273 30 96 tel kom. 669 060 656 (kontakt tylko za pomocą SMS) tel. alarmowy 986

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz