piątek, 25 stycznia 2019

Jeden z przykładów jak COP działa i funkcjonuje w lokalnej społeczności

A tak to u innych wygląda

.

Przykładem niech będzie regulamin Regulamin Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach. Podobne możecie Państwo znaleźć w sieci, ogólnie dostępne, transparentne i jawne na stronach BIP, stronach samorządów i organizacji pozarządowych w całej Polsce. 

Regulamin Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach

Informacje ogólne

Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach, dalej zwane COP, jest prowadzone w ramach zadania publicznego pn. „Razem Możemy Więcej - Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach” realizowanego przez GaSzo z siedzibą w Palowicach oraz KS „Decor” Bełk z siedzibą w Bełku, zwanych dalej „Prowadzącym COP”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Prowadzący COP został wyłoniony w otwartym konkursie ofert i w okresie obowiązywania umowy na realizację zadania publicznego jest podmiotem odpowiedzialnym za działalność COP.

Nazwa Prowadzącego COP jest podana do publicznej wiadomości przez organizatora konkursu, tj. Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, zgodnie z wytycznymi otwartego konkursu ofert.

Do infrastruktury COP należą pomieszczenia znajdujące się na 1 piętrze w budynku przy ul. 3 Maja 19 w dzielnicy Czerwionka wraz z wyposażeniem (zasoby lokalowe wraz z umeblowaniem) oraz majątek ruchomy COP bądź Prowadzącego COP (zasoby rzeczowe).

COP będzie dostępne dla wszystkich organizacji pozarządowych w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, grup nieformalnych, lokalnych liderów i mieszkańców, zwanych dalej „Korzystającymi”, działającymi w sferze pożytku publicznego, na terenie lub na rzecz mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny (z wyłączeniem działalności o charakterze politycznym lub religijnym), na zasadach opisanych w niniejszym regulaminie i innych postanowieniach wdrożonych przez Prowadzącego COP.

COP jest do dyspozycji zgodnie z zasadą równego dostępu dla każdego Korzystającego oraz poszanowania i dbałości o przestrzeń wspólną COP.

Cel i działalność Centrum Organizacji Pozarządowych

COP zostało powołane w celu pobudzenia i rozwoju aktywności społecznej mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Do głównych działań COP należy zapewnienie Korzystającym z COP dostępu do jego infrastruktury oraz zapewnienie wsparcia merytorycznego, zwłaszcza w postaci: - doradztwa ogólnego i specjalistycznego, - organizacji szkoleń ogólnych i specjalistycznych, - służenia pomocą techniczną i organizacyjną Korzystającym, - prowadzenia działań animujących społeczność lokalną do większej aktywności społecznej, - prowadzenia działań integrujących, sieciujących organizacje pozarządowe z terenu Czerwionki-Leszczyn, - prowadzenia zakładki dotyczącej działalności społecznej organizacji pozarządowych na stronie internetowej Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, - prowadzenia działań aktywizujących i podnoszących kompetencje młodzieży, zwłaszcza w zakresie promocji i prowadzenia wolontariatu młodzieży, - przeprowadzenia diagnozy oraz sporządzenia raportu dot. struktury wolontariatu w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny, - organizacji konkursu aktywizującego mieszkańców - Mała Inicjatywa, - przeprowadzenia działań wynikających z Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny do 2022 roku, - organizacji Festiwalu Organizacji Pozarządowych i Gali Wolantariusza, - budowania wewnątrz i międzysektorowej współpracy.

Korzystający mają dostęp do wsparcia merytorycznego COP na zasadach zawartych w Regulaminie korzystania ze wsparcia merytorycznego.
Zasady funkcjonowania Centrum Organizacji Pozarządowych

COP prowadzi swoją działalność w budynku należącym do Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, będącym w użyczeniu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach, na podstawie zapisów odrębnej umowy o korzystanie z pomieszczeń.

COP jest obsługiwany przez pracowników COP co najmniej 160 godzin w miesiącu.

W godzinach pracy COP w jego siedzibie musi być obecny co najmniej 1 pracownik COP zapewniający podstawowe wsparcie merytoryczne, techniczne i organizacyjne dla Korzystających.

Co miesiąc w zakładce dotyczącej działalności społecznej organizacji pozarządowych na stronie internetowej Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, oraz w siedzibie COP jest zamieszczany harmonogram pracy COP, wskazujący godziny otwarcia.

COP będzie do dyspozycji Korzystających w godzinach pracy COP oraz po godzinach jego pracy jeśli Prowadzący COP wyda na to zgodę.
Korzystający ze wsparcia COP jest zobowiązany do wypełnienia formularza zgłoszeniowego do udziału w projekcie pn. „Razem Możemy Więcej - Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach”, które będzie określało zasady współpracy.

Zasoby infrastrukturalne dostępne dla Korzystających z COP

Zasoby lokalowe COP dostępne dla Korzystających stanowią: 3 pomieszczenia biurowe (2 salki doradcze oraz sala konferencyjna) wyposażone w stoły, krzesła i tablice/gabloty informacyjne, toaleta, aneks kuchenny, znajdujące się na 1 piętrze budynku przy ul. 3 Maja 19 w dzielnicy Czerwionka.

Zasoby rzeczowe COP dostępne dla Korzystających stanowią: zamykane na klucz szafki oraz rzutnik multimedialny.

Korzystający mają dostęp do wymienionych zasobów lokalowych i rzeczowych, na zasadach zawartych w Regulaminie korzystania z infrastruktury COP.
Zasady umieszczania informacji na fan page COP na facebook.com i w siedzibie COP

Korzystający ze wsparcia COP ma możliwość publikować informacje dotyczące jego działalności społecznej za pośrednictwem fan page COP na portalu facebook.com prowadzonym przez COP oraz w jego siedzibie, o ile dane informacje są zgodne z prawem.

W celu zamieszczenia informacji o wydarzeniach na fan page COP na portalu facebook.com prowadzonym przez COP oraz w jego siedzibie, należy przesłać na adres mailowy COP lub zostawić w jego siedzibie niezbędne materiały na co najmniej 7 dni kalendarzowych przed planowanym wydarzeniem.

Pracownik COP jest zobowiązany potwierdzić otrzymanie informacji i jeśli wiadomość spełnia wymogi niniejszego regulaminu zamieścić je fan page COP na portalu facebook.com prowadzonym przez COP do 3 dni od jej otrzymania.
W celu zamieszczenia informacji w siedzibie COP należy, po konsultacji z pracownikiem COP, przygotować we własnym zakresie drukowane materiały informacyjne. Po przygotowaniu i akceptacji pracownika COP zostaną one umieszczone w gablotach/na tablicach informacyjnych w pomieszczeniach COP.

Postanowienia końcowe

Na terenie COP obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu, narkotyków, palenia tytoniu i innych środków odurzających.

Korzystający z COP ma obowiązek potwierdzić pisemnie zapoznanie się z: niniejszym Regulaminem, Regulaminem korzystania z infrastruktury Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach, Regulaminem korzystania ze wsparcia merytorycznego Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach dostępnymi w biurze COP i przestrzegać jego zapisów.

W przypadku naruszenia zasad niniejszego Regulaminu przez Korzystającego pracownicy COP mają obowiązek niezwłocznie nakazać Korzystającemu opuszczenie siedziby i zgłoszenie incydentu odpowiednim służbom i/lub osobom decyzyjnym, w tym osobom prawnie reprezentującym Prowadzącego COP oraz pracownikom Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Nadużycie zasobów COP przez Korzystającego upoważnia Prowadzącego COP do ograniczenia zakresu współpracy z nim, w tym odmowy świadczenia konkretnej pomocy.

W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem, ostateczną decyzję podejmuje Prowadzący COP.

Niniejszy Regulamin obowiązuje wszystkich Korzystających ze wsparcia COP i będzie udostępniony do publicznej wiadomości w formie drukowanej dostępnej w biurze COP oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Nie przestrzeganie przez Korzystającego zasad wymienionych w niniejszym Regulaminie spowoduje zakaz korzystania ze wsparcia COP przez okres 6 miesięcy od daty zdarzenia, w czasie którego stwierdzono naruszenie obowiązujących zasad.

W przypadku niezadowolenia Korzystającego ze sposobu prowadzenia COP, zarówno w odniesieniu do jakości świadczonego wsparcia, warunków organizacyjno-technicznych jak i złamania niniejszego Regulaminu przez pracowników COP, ma on prawo złożyć pismo do Prowadzącego COP w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Jeśli spór nie zostanie rozwiązany Prowadzący COP kieruje sprawę do Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
(wyciąg z https://ngo.czerwionka-leszczyny.pl/regulaminy/regulamin-1https://ngo.czerwionka-leszczyny.pl/regulaminy/regulamin-1)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz