poniedziałek, 29 października 2018

Prelekcja w Kościele Chrześcijan Baptystów

Kolejna rocznica Reformacji

Sebastian Lachowicz

Prelegentem był koordynator Open Doors - Maciej Maliszak. Chrześcijaństwo jest religią Słowa. Nie może więc dziwić, że od wieków chrześcijanie mają wielkie marzenie. Chcą oni, by każdy człowiek mógł usłyszeć głos Boga i na Niego odpowiedzieć. 

Dzisiaj to marzenie jest szczególnie widoczne w takich krajach jak Kora Północne, czy też kraje zdominowane przez islam, hinduizm czy też buddyzm. Ludzie gotowi są dla realizacji tego marzenia poświęcić swoje zdrowie i życie. 

Bóg dzisiaj przemawia w wielu językach do ludzi różnych ras, narodów.. Bóg przemawia do serc i umysłów ludzkich w wielu, bardzo wielu językach. 

A jest to możliwe, gdyż Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu jest tłumaczone na języki ludów i plemion. Bóg przemawia za każdym razem kiedy Biblia jest otwierana i czytana. W tym widać największy triumf Reformacji Protestanckiej, że Biblię może czytać każdy prosty człowiek. Jest wielki triumf Trójjedynego Boga, że Jego Słowo jest dostępne. W tym triumfie Bóg posłużył się wieloma ludźmi. 

Zabrakło, by nam czasu gdybyśmy mieli opowiedzieć o wszystkich… Jednak na naszym zgromadzeniu przypomnijmy sobie ludzi, którzy okazali się użytecznymi narzędziami w rękach Bożych. Narzędziami dzięki, którym w naszych rękach jest Pismo Święte w języku polskim.

W sobotę 27-go października mogliśmy po raz kolejny spotkać się w Kościele Chrześcijan Baptystów aby posłuchać wykładu na temat roli Pisma Świętego w Reformacji XVI wieku. 

Prelegentem był koordynator Open Doors - Maciej Maliszak. W trakcie wykładu przedstawił znaczenie Pisma Świętego dla jego autorów - Świętego PAwła i Piotra - przechodząc kolejno przez protoreformatorów a zarazem pierwszych tłumaczy biblii na języki ojczyste -  Johna Wiclyffe'a i Jana Husa. Reformacja XVI wieku kojarzy nam się jednak z postaciami Marcina Lutra i Jana Kalwina. 

Na koniec prelekcji, mówca przybliżył postać polskiego reformatora - Jana Łaskiego Młodszego - często zapomnianego w naszym kraju a którego imię i nazwisko widnieje na pomniku reformatorów w Genewie - obok Ulricha Zwinglego i Jana Kalwina. Przypomnienie postaci Jana Łaskiego o tyle miało znaczenie, że ów mąż Boży nazywany jest w Wielkiej Brytani "dziadkiem purytanizmu" - od którego w prostej linii wywodzi się ruch baptystyczny, który  powstał w Anglii, a przez Niemcy dotarł na tereny dzisiejszej Polski. 



Sebastian Lachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz