poniedziałek, 10 września 2018

A co to takiego ...

Demokracja

.
Demokracja najczęściej rozumiana jest jako pewien system sprawowania rządów przez większość danej wspólnoty. 

Można także ją traktować jako specyficzny system wartości i reguł stanowiący podstawę dla budowy oraz rozwoju otwartego, świadomego i aktywnego społeczeństwa.


Tym samym stanowi naturalne warunki dla rozwoju tzw. społeczeństwa obywatelskiego, funkcjonującego w oparciu o inicjatywy oddolne, związane z chęcią ochrony oraz rozwoju podstawowych wartości i interesów określonej społeczności.

Współcześnie 

demokracja w klasycznym rozumieniu, jako władza sprawowana bezpośrednio przez ogół obywateli, nie jest możliwa. Władza w państwie, zarówno na szczeblu centralnym (poziom całego państwa), jak również regionalnym (samorząd wojewódzki) i lokalnym (samorząd powiatowy i gminny) sprawowana jest przez organy przedstawicielskie, mające stanowić odbicie preferencji, wartości i interesów danej wspólnoty.

Wybory mają służyć wyłonieniu przedstawicieli 

reprezentantów społeczeństwa w organach władzy publicznej. W tym celu tworzone są różne instytucje pośredniczące pomiędzy obywatelami a organami władzy i biorące udział w rywalizacji politycznej.

Takie funkcje na poziomie centralnym, a także w dużej mierze regionalnym (państwo i województwo), spełniają przede wszystkim partie polityczne, które starają się reprezentować wartości i interesy oraz być odbiciem preferencji ogółu społeczeństwa, w skali kraju. 

Reprezentują generalne ideologie, plasując się gdzieś na linii lewica – prawica oraz starając się w ten sposób dotrzeć do jak największej liczby osób w skali całego państwa, podzielających podobny światopogląd. Często sięgają przy tym także do haseł populistycznych. Dotyczy to przede wszystkim tej „wielkiej polityki”, rywalizacji ideologicznej, partyjnej, w skali całego państwa.

Inaczej sprawa wygląda na poziomie lokalnym

we wspólnotach samorządowych, gdzie władza znajduje się bliżej mieszkańców. Tutaj nie potrzebna jest rywalizacja partyjna o charakterze ideologicznym. 

Liczą się przede wszystkim wartości, potrzeby i interesy oraz realne problemy do rozwiązania dla poszczególnych wspólnot. Dlatego w wyborach samorządowych, szczególnie na poziomie gminnym oraz powiatowym (wybory do rad gmin i powiatów oraz na burmistrzów), często dużo większe znaczenie mają oddolne inicjatywy obywatelskie, a więc komitety wyborcze budowane wokół lokalnych ugrupowań i polityków (samorządowców), nie zaś te reprezentujące wielkie partie polityczne. 

Tożsamość komitetów lokalnych wynika z więzi z daną wspólnotą, z przywiązania do „ziemi”, kultury, tradycji, ze znajomości i rozumienia lokalnych potrzeb i interesów. Udział komitetów partyjnych najczęściej natomiast związany jest z chęcią budowy struktur terenowych oraz poparcia dla ogólnokrajowych partii politycznych, na potrzeby przyszłych wyborów parlamentarnych, prezydenckich oraz do europarlamentu. (...)
Piotr Swoboda, politolog
http://www.serwislokalny.com/aktualnosci/766/nasza-demokracja-lokalna/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz