piątek, 17 sierpnia 2018

VIII Festyn Abstynencki w Malborku

Abstynencja to nie choroba 

.
Abstynencja to pewien styl życia,  dobrowolny i świadomy wybór. Co najważniejsze nie wynika z jakiegoś niedoboru, ułomności czy braku. Wielu przeciwników by chciało, aby tak abstynencję pojmowano, wtedy łatwiej byłoby im manipulować i straszyć abstynentami. 

No bo jak to nawet piwa?! 

Owszem nawet piwa, jeśli ktoś świadomie uważa abstynencje za podstawę funkcjonowania i nie pozuje na abstynenta.  Są kraje nieopodal (patrz Rosja) gdzie jeszcze niedawno uważano, że piwo to nie alkohol a napój np.. orzeźwiający czy jakiś podobny. To nie żart. Oczywiście oficjalnie tego nikt nie mówił, ale nikt też nie mówił, że jest inaczej.   Sami przeciętni Rosjanie z niejakim zdziwieniem kontestowali nowe prawo, gdzie zauważyli co piwo traktowane jest jako napój alkoholowy.  

Tak poważnie to abstynencja nie jest czymś specjalnie nowym, staje się modnym (oby jak najwięcej)  wśród młodych ludzi, młodych rodziców, młodych dorosłych, samych dorosłych, którzy mają dość wąchania zapachu przetrawionego alkoholu podczas np. otwartych imprez plenerowych, miejskich, środowiskowych, gdzie mają wstęp wszyscy - dorośli i dzieci. To właśnie w trosce o tych ostatnich odpowiedzialnie dorośli nie sięgają po alkohol.   

Jeśliś dorosły to o poziomie twojej dorosłości stanowi sposób funkcjonowania i zachowań - m.in. też nie piciu alkoholu przy nieletnich. I to nie na zasadzie - będę tak pił by nie widziały te małolaty, lub no co gówniarzu będziesz pełnoletni to se będziesz mógł wtedy też oficjalnie. 

To tak nie działa. Niepicie w przestrzeni publicznej ma inne zalety, w tym tą wychowawczą też, ale przede wszystkim pozwala się czuć wszystkim bezpiecznie, sympatycznie i bez kontaktu z alkoholem a właściwie z ze skutkami jego spożywania a jakże często nadużywania. 

Dlatego tak pokrótce to czym jest abstynencja

A jak Państwo podchodzą do tego, jak postrzegają i jak reagują? Pragniemy poznać wasze opinie i podzielić się nimi upubliczniając je na łamach naszego blogu Lokalnej Gazety Obywatelskiej. 

Wszystko w kontekście jutrzejszego ( tj.. 18 sierpnia) VIII Malborskiego Festynu Trzeźwości. Cyklicznej imprezy organizowanej rokrocznie przez Malborskie Stowarzyszenie Abstynenckie  “Tu i Teraz. 


Które na co dzień ma siedzibę przy ulicy Poczty Gdańskiej 3, gdzie prowadzi sympatyczny klub. 

Jutro członkowie tego klubu i władze stowarzyszenia zapraszają na ulicę Parkową od godziny 10.00 gdzie prawie pół dnia spędzić będzie można rodzinnie bawiąc się z dzieciakami (moc działań dla dzieci m.in. przygotowało Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień i Tu i Teraz ) biorąc udział w konkurencjach rekreacyjnych, porozmawiać i podpytać się jak to wygląda w innych miastach od Torunia, poprzez Grudziądz, Inowrocław, Sztum, Włocławek po Wejherowo, Gdynię, Gdańsk czy Elbląg. Bowiem i stamtąd zapowiedzieli się goście.  Życząc udanego spędzenia czasu, do zobaczenia w obszarze Ośrodka Sportu i Rekreacji, hotelu Parkowego przy ulicy Parkowej w Malborku (niedaleko boisk) przystani i kortów.  

Banwi 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz