piątek, 24 sierpnia 2018

Termomodernizacja

Modne słowo nie tylko w Malborku

.
Termomodernizacja – przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w danym obiekcie budowlanym.

Wszyscy ją mają na ustach w różnych wariantach i kontekstach. Dla wielu instytucji miejskich w ramach projektów termomodernizacji okazują się możliwości przeprowadzania dodatkowych potrzebnych prac. Czas goni i czasem niepokoje zaglądają w oczy instytucjom. No, ale jeśli nie teraz to kiedy zmienić, zmodernizować, usprawnić. O szczegółach wkrótce. Niemniej w tym całym ferworze prac, zagadnień i dyskusji jakby zapomniano, że nie wszyscy znają istotę i znaczenie tego modnego teraz tu w Malborku słowa. To nie żart. Ale nie wszyscy muszą i nie jest to wstyd. Dlatego pomysł z podpowiedzią co i po co.

To się opłaca


Termomodernizacja budynku polega na wprowadzeniu zmian, które ograniczą ucieczkę ciepła oraz zapewnią bardziej ekonomiczne i energooszczędne ogrzewanie wnętrz, a także wody użytkowej. 

Głównym powodem dużego zużycia energii grzewczej jest nadmierna ucieczka ciepła z domu. Przenika ono najczęściej na zewnątrz budynku przez nieodpowiednio zaizolowane ściany zewnętrzne i okna, dach oraz podłogę na gruncie. Z tego względu w ramach termomodernizacji najczęściej wykonuje się:
  • ocieplenie ścian zewnętrznych budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • ocieplenie dachu lub stropodachu,
  • ocieplenie stropu nad nieogrzewaną piwnicą lub ocieplenie podłogi na gruncie.

Termomodernizacja domu dotyczy także jego instalacji wewnętrznych i polega m.in. na:
  • modernizacji lub wymianie systemu grzewczego,
  • rozpoczęciu korzystania z OZE (odnawialnych źródeł energii) na potrzeby grzewcze, np. poprzez instalację kolektorów słonecznych czy pompy ciepła,
  • zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji),
  • izolacji odkrytych przewodów c.o oraz c.w.u.,
  • usprawnieniu systemu przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

DLA KOGO TERMOMODERNIZACJA BUDYNKU?



Na termomodernizację z pewnością warto zdecydować się, gdy uzyskanie i utrzymanie odpowiednich temperatur wywnętrz budynku w sezonie grzewczym wiąże się nierozerwalnie z wysokimi kosztami ogrzewania domu lub mimo wysokich kosztów ponoszonych na ten cel system grzewczy nie zapewnia komfortu cieplnego domownikom.

Termomodernizacja to dobre rozwiązanie wówczas, gdy przegrody domu (ściany, dach, podłoga na gruncie) nie spełniają podstawowych warunków dotyczących współczynnika przenikania ciepła U – najczęściej dotyczy to przegród starszych domów, które nie posiadają odpowiedniej izolacji termicznej. 

O termomodernizacji warto pomyśleć również, gdy w domu zamontowane są stare, nieszczelne okna, a także gdy system grzewczy bazuje na wyeksploatowanym, mało wydajnym lub zanieczyszczających środowisko naturalne kotle. Termomodernizacja może okazać się dobrym krokiem również w przypadku budynków, w których wymiana powietrza odbywa się na zasadzie mało wydajnej wentylacji grawitacyjnej, gdzie wraz ze zużytym powietrzem na zewnątrz w sposób niekontrolowany ucieka również sporo ciepła z budynku.

O termomodernizacji i realizowanych działaniach w Mieście - więcej już niedługo. 
ABAH

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz