środa, 8 sierpnia 2018

Nie tylko Bałtyk! UWAGA!

Sinice w Nogacie!

informację o zagrożeniu przesłała Katarzyna Fabiańska 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku stwierdził, iż woda na kąpielisku miejskim przy ul. Wileńskiej 1 w Malborku aż do odwołania  nie jest przydatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic. Prosimy o zachowanie ostrożności i nie wchodzenie do wody!
Tyle Magistrat.

Czym grozi kontakt z sinicami 
( za informatorami specjalistycznymi) 

Kąpiel w "zasinionej" wodzie skutkuje przede wszystkim dolegliwościami skórnymi. Połknięcie wody powoduje poważniejsze, wewnętrzne zaburzenia. Objawy zatrucia sinicami (a właściwie ich toksynami) to:

  • rumień,
  • pokrzywka,
  • wysypka,
  • świąd skóry,
  • zapalenie spojówek,
  • bóle brzucha,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle mięśni,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego - wymioty, nudności, biegunka,
  • duszności,
  • zawroty głowy.

Czym są sinice?

Sinice (zwane także cyjanobakteriami) to jednokomórkowe, fototroficzne organizmy bezjądrowe, zaliczane współcześnie, wraz z bakteriami, do królestwa Procaryota.

Sinice pojawiły się niedługo po bakteriach jako jedne z pierwszych organizmów na Ziemi.

Sinice żyją w środowisku wodnym 

(w morzach, jeziorach, rzekach, potokach, kałużach, gorących źródłach, gejzerach, solankach, torfowiskach, etc.), stanowiąc ważny składnik planktonu, czyli zespołu organizmów biernie unoszących się w wodzie. Ich obecność w toni wodnej jest naturalna i sama w sobie nie stanowi większego zagrożenia. Problem stanowi dopiero ich nadmiar. Niekiedy, sinice występują w tak dużej ilości, że tworzą zakwity (gęsty kożuch unoszący się przy powierzchni wody), zabarwiając wodę na intensywnie niebieski lub niebieskozielony kolor.

W czasie obumierania sinic

bakterie rozkładające gęstą i zawiesistą warstwę zakwitu wykorzystują zasoby tlenu rozpuszczonego w zbiornikach wodnych, prowadząc do masowego śnięcia ryb.

Sinice wydzielają też substancje toksyczne i zatruwają wodę, w której się znajdują. Spożywanie wody z sinicami przez zwierzęta, prowadzi do poważnych zatruć, a nawet śmierci. Co ciekawe, niektóre z toksyn, produkowanych przez sinice, mogą zostać wykorzystane w łagodzeniu i leczeniu niektórych ludzkich jednostek chorobowych.

Sinice spotkać można nie tylko w wodzie. 

Żyją one także w warunkach skrajnie odmiennych – na pustyniach i skałach oraz na powierzchni gleby.

Dzięki umiejętności przechodzenia w stan życia życia utajonego oraz wytwarzania przetrwalników, sinice potrafią doskonale sobie radzić w ekstremalnie niekorzystnych warunkach środowiska. W razie poprawy warunków, formy przetrwalne uaktywniają się.

Zakwity sinic

Zjawisko zakwitów sinic występuje najczęściej w okresie późnego lata i wczesnej jesieni. Wśród szczególnie sprzyjających zakwitom warunków wyróżniamy: temperaturę 15-30°C, duże nasłonecznienie, brak wiatru, wysokie pH wody oraz odpowiednio wysoką zawartość składników odżywczych: azotanów i fosforanów. Zakwit powstaje w ciągu 2 dni i utrzymuje się przez 5-7 dni.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że spośród około 2000 gatunków sinic, tylko kilka tworzy zakwity.

Zatrucia toksynami sinicowymi

Toksyny produkuje 41 gatunków sinic. Objawy zatruć toksynami produkowanymi przez sinice przypominają te, towarzyszące zatruciom pestycydami. Kontakt toksyn sinicowych ze skórą powodować może reakcje skórne, takie jak wysypki i swędzenie. Napicie się wody z sinicami, na przykład w trakcie uprawiania sportów wodnych, może natomiast doprowadzić do zatrucia z objawami ze strony układu pokarmowego i oddechowego.

Toksyny sinicowe w Polsce


Sinice są w Polskich wodach zjawiskiem dość powszechnym. W latach ubiegłych prawie ¼ wszystkich zakazów kąpieli na terenie naszego kraju miała związek z pojawieniem się zakwitów sinic. W Morzu Bałtyckim zidentyfikowano dotychczas trzy rodzaje toksyn: mikrocystyny, nodularyny i anatoksynę-a.

Informacje, dotyczące bezpieczeństwa korzystania z kąpielisk w Polsce publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

W przypadku kąpieli w skażonej wodzie, należy bardzo dokładnie opłukać ciało pod bieżącą wodą, umyć włosy i wyprać strój kąpielowy (w załamaniach materiału mogą znajdować się komórki sinic).

Najlepiej jednak nie ryzykujmy swoim zdrowiem i życiem i nie lekceważmy zakazów kąpieli!

Sinice: gdzie występują?

Sinice występują powszechnie. Można je spotkać w wodzie i na lądzie - wodach słodkich i słonych, na skałach, lodowcach, pustyniach, w doniczkach, na różnych roślinach. Są tak odporne, że występują nawet w gorących źródłach, w których temperatura niejednokrotnie dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Wydawać by się mogło, że skoro są tak powszechne, to nie powinny być problemem. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy wchodzą w sezon zakwitania i jest ich zbyt dużo.

Sinice lubią kwitnąć szczególnie w wodzie zanieczyszczonej chemikaliami. Sprzyja im duża zawartość fosforanów i azotanów, które zwykle pochodzą z gospodarczych odpadków takich jak detergenty, ścieki czy nawozy sztuczne. Im więcej sinic, tym wyraźniejszy to sygnał, że woda jest po prostu brudna. 

Zaszkodzić mogą nam toksyny sinicowe, czyli substancje wytwarzane przez niektóre cyjanobakterie. Wystarczy wykąpać się w wodzie, trochę jej wypić lub na przykład zjeść rybę z zakażonej wody, by nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości.

Na podstawie kilku opracowań w tym temacie jak wyżej, oraz https://www.poradnia.pl/sinice, Opracowanie Olgi Jankowskiej - tamże. Oraz Wikipedia pl. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz