sobota, 25 sierpnia 2018

Malbork na „+”

Rewitalizacja historycznego śródmieścia Malborka

Anna Olkowska-Jacyno

Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020  Miasto Malbork otrzymało 8 mln dofinansowania na realizację projektu:  „Malbork na „+”- rewitalizacja historycznego śródmieścia Miasta Malborka”. 


Dzięki realizacji projektu zmienią się ulice, podwórka, przybędzie miejsc aktywnego spędzania czasu oraz przestrzeni do działań społecznych z dziećmi i młodzieżą. 

Wszystkie działania  realizowane  na obszarze rewitalizacji  będą  odbywać się   poprzez partycypację z mieszkańcami. 
Wspólnie z nimi będą wypracowywane przedsięwzięcia integrujące działania na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki. 
Pozwoli to na większą integrację mieszkańców oraz odbudowę więzi społecznych i międzysąsiedzkich.  Cała inwestycja będzie  kosztować ponad 15 mln. 

Co i kiedy powstanie

W pierwszej kolejności 

zostaną przygotowane pomieszczenia i warunki na realizację działań społecznych dla dzieci i rodzin. 

Dzięki  powiązaniu tych projektów  ponad 100  osób   z obszaru rewitalizacji będzie objęte wsparciem specjalistycznym, poradnictwem, pracą podwórkową  oraz zajęciami z rozwoju  kompetencji kluczowych wzmacniających więzi rodzinne  

Obecnie trwają prace adaptacyjne dwóch zabytkowych budynków. Pierwszy z nich – o powierzchni 200 m2  na ul Sienkiewicza 43-  zostanie przystosowany na realizację zadań placówki wsparcia dziennego w formule pracy opiekuńczej i specjalistycznej oraz poradni dla rodziców. 

W ramach projektu wykonane zostaną prace remontowe  oraz zakupione do niego wyposażenie. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Drugim budynkiem jest  pochodząca z 1905 roku wieża ciśnień, która powstała w ramach założenia wodociągów w mieście, a  do dnia dzisiejszego przetrwała w niezmienionym kształcie.  

Czterokondygnacyjny  obiekt o powierzchni 300 m2 zostanie zaadoptowany na realizację zadań placówki wsparcia dziennego w formule pracy podwórkowej z punktem dla streeetworkerów i partyworkerów  oraz  klubem  dla młodzieży.  

Na najwyższym  poziomie   znajdzie  się punkt widokowy oraz kawiarnio-galeria. Na parterze zaś punkt rewitalizacji w którym mieszkańcy na bieżąco będą mogli  przekazywać swoje spostrzeżenia i pomysły dotyczące funkcjonowania zrewitalizowanej infrastruktury.  

Zaplanowana jest także forma mobilna punktu ( na potrzeby funkcjonowania zostaną zakupione namioty). Zakres prac  w obiekcie  przewiduje instalację windy, przyłącza sanitarne i wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze, wyposażenie  oraz zagospodarowanie ok. hektara  przestrzeni wokół budynku. 
Uruchomienie placówek planowane jest w roku 2019 r. 

W ramach komponentu inwestycyjnego wykonane zostaną 

remonty części wspólnych 41 wspólnot mieszkaniowych i 10 budynków komunalnych oraz przestrzeni podwórkowych w kwartale ulic Sienkiewicza, Orzeszkowej, Reymonta, Sikorskiego,17 Marca, Grunwaldzkiej, Jagiellońskiej, Żeromskiego. 

Zostaną odnowione  elewacje  oraz  zagospodarowane podwórka i przestrzenie poprzez utwardzenie ciągów komunikacyjny,  nastąpi poprawa stanu oświetlenia i zagospodarowania terenów zielonych w kwartałach  podwórek. Ważnym elementem tej części projektu jest partnerstwo ze wspólnotami, które umożliwi włączenie ich i aktywny udział w zmianę wizerunku  swojego otoczenia . 

Działania te będą poprzedzone warsztatami podczas których mieszkańcy wspólnie z ekspertami  wypracują swoje pomysły na aranżację  zaniedbanej przestrzeni. Dzięki tym działaniom wzrośnie wśród mieszkańców poczucie odpowiedzialności za swoje miejsce i chęć utożsamiania się z nim.  Poprawi się  poziom bezpieczeństwa publicznego i  estetyki zaniedbanych przestrzeni. 

W urzędzie miasta ruszyła  procedura wyłonienie wykonawców prac remontowych, które zaplanowane są do roku 2020. 

Dzięki projektowi zmienią swój wizerunek 

przestrzenie i skwery, które zostaną przystosowane na działania społeczno-kulturalne prowadzone przez społeczność lokalną. Wiele z tych  działań przestrzennych  determinuje bogata historia Malborka związana z zamkiem krzyżackim, ale nie tylko. 

Przykładem jest zaplanowana ścieżka historyczna biegnąca po najważniejszych ulicach i skwerach na obszarze rewitalizacji  z wmontowanymi tablicami informacyjnymi dotyczącymi historii obiektów będących dziedzictwem kulturowym miasta. 

Elementy informacji wizualnej  w postaci fotoplastykonów, które przez napęd dynamo uruchamiają zmianę slajdów  pokazujących  historyczne miejsca i obiekty  zostaną umieszczone na  elementach małej architektury. Działanie to  wzmocni  potrzebę budowania  tożsamości wśród mieszkańców i  będzie także świetnym elementem  promocyjnym miasta, zachęcającym turystów do odwiedzenia zapominanej części Malborka.  

Historyczny charakter miejsca zostanie  także utrzymany w związku z zagospodarowaniem centralnej części obszaru rewitalizacji- Placu 3 Maja i ul Grunwaldzkiej , a także skweru przy ul.  Reymonta.  

Przestrzeń ta stanie się przyjaznym miejscem spotkań , letnich kawiarenek, organizacji osiedlowych imprez  zwiększając liczbę miejsc spędzania wolnego czasu i integrując mieszkańców. Plenery artystyczne, wystawy prac lokalnych artystów, przestrzeń dla kreatywnych mieszkańców, zostanie także udostępniona poprzez rewaloryzację parku przy historycznym obiekcie na obszarze rewitalizacji – Szpitalu Jerozolimskim. 

Rozwój działalności  inkubatora kultury przy istniejącym już inkubatorze przedsiębiorczości, a także otwarty teren spacerowy o powierzchni ok. 3 hektarów  ma wzmocnić kreatywność mieszkańców w obszarze turystki  oraz promocji kultury o zasięgu oddziaływania lokalnego.

Malbork dopiero startuje z rewitalizacją

Chociaż przygotowanie dokumentacji do  całego procesu trwało ponad 4 lata. Poprzedzone było konsultacjami,  analizami i  diagnozami w wielu obszarach.  Rewitalizacja to proces, który powinien trwać 15 lat. Dłużej niż sam program rewitalizacji opracowany dla Malborka na lata 2017-2023.  

Chodzi przecież nie tylko  o zmiany infrastrukturalne i remonty,  ale także, o zmiany społeczne. Nie można ograniczyć się do zrobienia elewacji kamienicy i wymiany chodników.  W rewitalizacji jednym z najważniejszych aspektów jest tzw. trwałość społeczna, a ją można  wypracować poprzez włączenie już na wczesnym etapie mieszkańców w podejmowanie decyzji. 
Bo to mieszkańcy często wiedzą lepiej, co chcieliby  zrobić w swojej przestrzeni. 
Anna Olkowska-Jacyno
Pełnomocnik Burmistrza Miasta Malborka  ds. rewitalizacji  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz