Losy konkursu WFOŚiGW
.
Magistrat Malborka informuje zainteresowanych o unieważnieniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW) konkursu “Czyste Powietrze Pomorza”.Informacja z WFOŚiGW Gdańsk
„Unieważnienie Konkursu związane jest z zawarciem przez WFOŚiGW w Gdańsku, NFOŚiGW, Bank Ochrony Środowiska S.A. oraz pozostałymi WFOŚiGW porozumienia w sprawie realizacji krajowego Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Na terenie województwa pomorskiego Program będzie wdrażany przez WFOŚiGW w Gdańsku.
Program realizowany będzie w latach 2018-2029, na jego realizację przeznaczono 103 miliardy zł, a Beneficjenci końcowi otrzymają wsparcie finansowe w formie dotacji (63,3 mld zł) oraz pożyczki (39,7 mld zł).”
Czyste Powietrze - dofinansowanie z WFOŚ
Niska emisja to emisja komunikacyjna oraz emisja pyłów i szkodliwych gazów, pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych, a także domowych pieców grzewczych, gdzie spalanie węgla odbywa się w sposób nieefektywny.
Przekroczenia stężeń pyłu w powietrzu wiążą się z przekroczeniami dopuszczalnych stężeń kancerogennego benzo(a)pirenu. Niebezpieczna jest krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5, bowiem powoduje on wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji. Życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy.
Spalanie paliw w celu pozyskiwania energii jest głównym źródłem emisji zanieczyszczeń powietrza. Ponad 75% emisji NOx i SO2, ok. 70% emisji CO, ponad 75% emisji pyłów i ponad 90% CO2 pochodzi właśnie z procesów spalania paliw. Najwyższą emisją toksycznych substancji charakteryzuje się spalanie węgla w piecach i kotłach c.o. z ręcznym wprowadzaniem paliwa do komory spalania.

Unieważniony konkurs „Czyste powietrze Pomorza (edycja 2018)”będzie w najbliższym czasie zastąpiony;
- dla osób fizycznych - Krajowym Programem „Czyste Powietrze” (uczestnicy konkursu „Czyste powietrze Pomorza” z 2018 r. będą uwzględnieni w pierwszej kolejności); Program prowadzić będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i tam trzeba będzie składać nowy wniosek.
Ogłoszenie naboru wniosków do programu nastąpi prawdopodobnie na początku września bieżącego roku. Pracownicy funduszu będą pomagać w wypełnieniu wniosku. Program dotyczy wymiany źródeł ciepła, ale też i termomodernizacji. Dotacja będzie zależeć od dochodu netto na osobę w gospodarstwie domowym (od 90 do 30 % dotacji).
- dla budynków wielorodzinnych (ale tylko dla wspólnot i osób fizycznych biorących udział w konkursie „Czyste powietrze Pomorza (edycja 2018)” ogłoszony będzie prawdopodobnie dnia 23.07.2018 r. przez WFOŚ w Gdańsku, na podobnych warunkach, konkurs „Modernizacja źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych”. Konkurs będzie prowadzony jak dotychczas przez Gminę.
Informacja o Krajowym Programie Czyste Powietrze znajduje się także na stronie WFOŚ w Gdańsku w zakładce z dnia 14.06.2018 r. „I Pomorski Piknik Energetyczny” (kliknij)
Jak poinformowała Katarzyna Fabiańska z "urzędowego" portalu informacyjnego "82-200.pl Codzienna Gazeta Internetowa";
Wpłynęły następujące wnioski (dokumenty):
-25 od osób fizycznych (o wartości 483.800 zł)
- 11 od wspólnot mieszkaniowych, w tym 10 na przyłączenie do sieci (o
wartości 1.168.604 zł)
Łączny koszt kwalifikowany wszystkich wniosków wynosi: 1.652.404 zł
Przewidziana była dotacja z WFOŚ w wys. 300.000 zł i miasta Malbork w
wys. 82.750 zł
wiadomość
za informacjami przekazanymi na cotygodniowej
konferencji prasowej w UM Malbork 19.07.2018
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz