piątek, 15 czerwca 2018

Panel dyskusyjny

Poświęcony zjawisku migracji

.
Zarząd Powiatu Malborskiego zamierza powołać grupę roboczą, która będzie współpracowała na poziomie województwa na polu przygotowania instytucji samorządowych do skutecznego działania w zakresie migracji obcokrajowców. Rozmowy na ten temat zapoczątkował panel dyskusyjny w Starostwie Powiatowym poświęcony zjawisku migracji na terenie powiatu.


„Trzy kroki do integracji na Pomorzu” 

To nazwa projektu realizowanego przez Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Projekt ma pomóc podnieść kompetencje jednostek samorządu terytorialnego na rzecz integracji imigrantów.

- Zjawisko migracji i przemieszczania się po Polsce imigrantów, głównie z Ukrainy, ma tendencję wzrostową - mówi Mirosław Czapla, starosta malborski. - Firmy z całej Polski, także z powiatu malborskiego, zaczynają odczuwać problem braku odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, a to powoduje, że pracodawcy będą coraz częściej korzystać z usług obcokrajowców. My, jako powiat malborski, musimy być na ewentualne przybywanie imigrantów przygotowani, dlatego zamierzamy powołać specjalną grupę roboczą, która będzie rozpoznawała potrzeby i ewentualne bariery w zakresie pomocy i integracji obcokrajowców.

W Starostwie Powiatowym w Malborku odbył się już panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli m.in. Andrzej Kowalczys, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, Izabela Jezierska, wicedyrektor ds. organizacyjnych Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz pracownice Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek - Marta Siciorek, Waja Jabłonowska oraz Natalia Malyk.


- Panel miał na celu przyjrzenie się sytuacji imigrantów oraz dokonania próby oceny problemów z tym związanych.  Pozwolił nam na zrozumienie i zarządzanie zjawiskiem, precyzyjne określenie kompetencji instytucji powiatu malborskiego. Uzyskaliśmy także informacje na temat zakresu wsparcia instytucji, pracodawców i imigrantów. Bardzo ważnym tematem, któremu musimy sprostać, jest zapewnienie bezpieczeństwa społeczności lokalnej oraz podjęcie działań przygotowujących na przyszłość - mówi Bogusława Luterek, sekretarz powiatu malborskiego.

Potrzeba szybkiego reagowania

Władze województwa pomorskiego zauważają, że w 2017 roku nastąpił wzrost migracji w stosunku do roku wcześniejszego, co generuje potrzebę szybkiego reagowania na wielu płaszczyznach społecznych.

 Dotyczy to: rynku pracy (imigracja zarobkowa, legalizacja pracy, bezpośrednie zatrudnienie, rola pracodawców, agencji pośredniczących itp.), edukacji (obowiązek szkolny dzieci imigrantów, ich integracja,  potrzeba kursów z  języka polskiego, wsparcie dla szkół itp.), integracji (brak oferty dla imigrantów w celu asymilacji i zapoznania z kulturą lokalnych społeczności, udział imigrantów w wydarzeniach sportowych itp.), zdrowia (brak wiedzy imigrantów do czego mają prawo, zapisy do przychodni, wizyty na SOR/szpitalu, szczepienia ochronne dzieci, umowy bez ubezpieczeń, brak wiedzy w placówkach medycznych) oraz rynku lokalowego (zapewnienia godnych warunków mieszkaniowych).

- Brak wiedzy będzie rodzić w przyszłości wiele problemów dla samorządu i mieszkańców, dlatego my już dzisiaj chcemy czynnie uczestniczyć wraz z innymi powiatami naszego województwa w pracach dotyczących przygotowania stosownych procedur w zakresie migracji oraz wspólnych standardów obsługi - mówi Mirosław Czapla, starosta malborski.


Informacja prasowa Starostwa Powiatowego w Malborku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz