wtorek, 10 kwietnia 2018

Sposób

Klub Malucha - a co to takiego?!

.
W małych miasteczkach i na wielkich osiedlach, jak grzyby po deszczu wyrastają kluby i klubiki... dla maluchów. Najczęściej jest to miejsce, gdzie można przyjść z dzieckiem na zajęcia trwające około godziny – dwóch. W  tym czasie maluchy, pod okiem dorosłych, uczestniczą w różnorodnych zajęciach tematycznych: plastycznych, ruchowych, tanecznych czy językowych. Dorośli mogą być blisko dziecka, gdy to potrzebne, lub poplotkować z innymi opiekunami.

Urozmaicenie


© BANWI
Takie zajęcia to wspaniałe urozmaicenie tygodnia czy nawet dnia, jeśli odbywają się częściej. 

Pozwalają oderwać się od codziennej rutyny, bo przecież spotkanie z innymi ludźmi za każdym razem jest niepowtarzalne. Także zabawki są najczęściej odmienne niż w domu, a i zabawa tymi znanymi z drugim dzieckiem to zupełnie nowa jakość. 

Klubiki pozwalają też na zabawy i gry w grupie: tańczenie w kółku, wyścigi, wspólne kopanie piłki czy malowanie. Prowadzący zabawy bardzo starają się, aby zajęcia były urozmaicone, starannie się do nich przygotowują i dbają o to, aby dziecko było zadowolone – to najlepszy sposób, aby rodzic przyprowadził je ponownie. 

Wspieranie rozwoju

Zajęcia są zaplanowane tak, aby wspomagać dzieci w nauce tych umiejętności, które już wkrótce – po rozpoczęciu nauki w przedszkolu czy szkole – będą dziecku najbardziej pomocne: wspomaganie rozwoju małej i dużej motoryki, rozwoju świadomości własnego ciała i stosunków przestrzennych, równowagi oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Naśladowanie

Patrząc jak inne dzieci coś budują, malują czy tworzą, dziecko chętniej podejmuje podobne próby. Wykonywanie takich samych ruchów podczas ćwiczeń przychodzi dziecku łatwiej, kiedy może naśladować rówieśnika, a nie dorosłą (i znacznie większą od niego) osobę. Niektóre maluchy stają się też bardziej samodzielne: próbują same wkładać buty, zapinać guziki czy wiązać czapkę.

Adaptacja

Warto korzystać z możliwości, jakie dają takie klubiki, aby pomóc dziecku w adaptacji do nowych warunków, zwłaszcza, jeśli dziecko wkrótce ma iść do przedszkola. Dziecko uczy się słuchać kogoś innego niż rodzice – osoby prowadzącej zajęcia. Takie zajęcia można potraktować jako przygotowanie do przedszkola – niektóre klubiki prowadzą specjalne zajęcia, na których rodzice stopniowo zostawiają dzieci pod opieką innych, dziecko uczy się wówczas, że wprawdzie rodzic odchodzi, ale za jakiś czas wraca. Pomaga to oswoić lęk separacyjny. Zadania ukierunkowane na jakiś cel uczą też dyscypliny i skupienia.

Nowe znajomości

Nawiązują je nie tylko dzieci, ale i rodzice. W czasie gdy dzieci się bawią, można porozmawiać bez obaw, że dziecko przeszkadza – tutaj pełen energii maluch jest mile widziany. Można też znaleźć towarzystwo na wspólny spacer, wymienić się adresami dobrych lekarzy czy informacjami o promocjach. 

Nie ma rzeczy bez wad...

Czy zatem klubiki malucha mają jakieś wady? Niestety tak – w dużym zbiorowisku, nie zawsze zdrowych dzieci, łatwo złapać wirusa czy bakterię. Wydaje się być to nieuniknione. Oczywiście można to potraktować jako swego rodzaju zaletę – odporność dziecka powstaje w wyniku stykania się z różnymi drobnoustrojami i przebywania infekcji, więc jeśli dziecko trochę pochoruje wcześniej, jest szansa, że będzie mniej chorować jako przedszkolak i uczeń. Jeśli jednak dziecko choruje ciężko, a przeziębienia łatwo zmieniają się w poważne powikłania, warto odłożyć spotkania w takich miejscach na bardziej sprzyjający czas. Opłaty za zajęcia nie są duże, ale jeśli rodzic chce posyłać dziecko codziennie i to na kilka zajęć, może się z tego zrobić całkiem spora sumka obciążająca domowy budżet. Nie każde dziecko ma też predyspozycje do tego, aby już w tym wieku brać udział w regularnych zajęciach, dlatego trzeba je uważnie obserwować i jeśli zajęcia nie sprawiają mu takiej radości, jak oczekiwalibyśmy, nie zmuszać go do nich. 

Joanna Górnisiewicz

***

Zasady - pomocne informacje i źródła

.
Zasady zakładania i działania klubów malucha bardzo dokładnie określają przepisy. Czy klub malucha to ciekawa alternatywa dla żłobka i czego rodzice mogą oczekiwać od tego rodzaju placówki? Przeczytajcie, czym jest klub malucha i na jakich zasadach funkcjonuje.


Kluby malucha przyjmują tylko dzieci w odpowiednim wieku i na konkretną liczbę godzin. Osoba, która chce taki klub zarejestrować, musi przedstawić szereg dokumentów i spełnić konkretne warunki. Prowadzenie klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dn. 2 kipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Przeczytaj, na czym polega funkcjonowanie klubu malucha. Może wybierzesz właśnie klub dla dzieci zamiast żłobka? 

Klub malucha: dla kogo i na jak długo?

Do klubu malucha, podobnie jak do przedszkola, przyjmowane są dzieci do ukończenia 3. roku życia, wyjątkowo do lat 4. Aby zostać przyjętym do klubu dziecięcego niemowlę musi mieć co najmniej 12 miesięcy. W klubie malucha dziecko może spędzać do 5 godzin dziennie.

Klub malucha: opieka nad dziećmi

W klubie malucha jeden opiekun może zajmować się maksymalnie ośmiorgiem dzieci. W przypadku, gdy w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne, wymagające szczególnej opieki - pięciorgiem. Kluby malucha mają swojego kierownika. Może nim zostać osoba posiadająca kwalifikacje opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym. Funkcję opiekuna sprawuje w tego rodzaju placówce osoba posiadająca kwalifikacje: położnej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, opiekunki dziecięcej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego. Opiekunem w klubie malucha może też zostać osoba z wykształceniem średnim, która posiada co najmniej 2 lata doświadczenia w opiece nad dziećmi do lat trzech. Jeśli go nie ma, musi odbyć 280-godzinne szkolenie. 80 godzin to zajęcia praktyczne - zajmowanie się dziećmi pod kontrolą doświadczonej w tej dziedzinie osoby. Każdy klub malucha ma swój wewnętrzny regulamin, według zasad którego musi działać.

Klub malucha: formalności

Osoba chcąca założyć klub malucha musi również wypełnić niezbędne dokumenty oraz zapewnić odpowiednie warunki lokalowe. Dla 3-5 dzieci trzeba przeznaczyć pomieszczenie o powierzchni co najmniej 16 metrów kwadratowych. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić co najmniej 20 stopni Celsjusza, a podłoga i ściany mają być wykonane tak, żeby można było łatwo je wyczyścić. To tylko niektóre z wymogów koniecznych do spełnienia, gdy chce się otworzyć klub malucha. Wykaz wszystkich znaleźć można na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Natomiast na stronie empatia.mpips.gov.pl dostępny jest wniosek online, za pomocą którego można zarejestrować placówkę przez Internet.

Klub malucha a żłobek: podobieństwa i różnice 

Działanie klubu malucha jest bardzo podobne do działalności żłobków. Różnic jest niewiele. Przede wszystkim - koszta. Żłobki są zobowiązane do zapewniania dzieciom 10-godzinnej opieki, kluby malucha - 5-godzinnej. Oczywiście, tych godzin może być więcej, ale tyle wynosi minimum. Wysłanie dziecka do klubiku będzie więc tańsze. Jak wspomniano, do klubu malucha dzieci mogą uczęszczać od ukończenia 12. miesiąca życia, nie, jak w przypadku żłobków - od 4. Co więcej, żłobki muszą zapewnić najmłodszym jedzenie, kluby malucha - nie. Więc to rodzice przygotowują posiłki, jakie ich dzieci spożywają w klubikach. Ponadto, rodzice dzieci posyłanych do żłobka nie mogą uczestniczyć w oferowanych przez placówkę zajęciach. Inaczej jest w przypadku klubów malucha - mama i tata mogą się włączać w zajęcia. 

Wielu właścicieli klubów malucha opisuje swoje placówki, używając zamiennie słowa "żłobek". Nie jest to uprawnione, jednak różnic między placówkami rzeczywiście nie ma wiele. Żłobek czy klub malucha - wybór pozostaje w gestii rodziców.


Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2015-02-23

Przydatny link na temat tworzenia 
i aspektów prawnych związanych z Klubem Malucha

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz