piątek, 20 kwietnia 2018

Komfort poruszania się po Żuławach - jednośladem

Ścieżki które łączą

Nowy Staw, 20 kwietnia 2018 r.

Urząd Miejski w Nowym Stawie rozpoczyna starania o kolejne środki unijne na realizację inwestycji rowerowych. Pierwsze zadanie będzie polegało m.in. na budowie trasy, która połączy gminę Nowy Staw z powiatem nowodworskim. 

W ramach drugiego przedsięwzięcia planowana jest budowa infrastruktury rowerowej na skwerze między ulicami Mickiewicza i Matejki.

Trwa warta blisko 3,7 mln zł budowa ścieżki rowerowej, która połączy
Nowy Staw z Malborkiem,

ale burmistrz Nowego Stawu zapowiada kolejne inwestycje poprawiające dostępność komunikacyjną użytkownikom jednośladów. Trwa przygotowywanie wniosku do Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020, w ramach którego planowana jest ścieżka w drugim kierunku: do granicy z gminą Nowy Dwór Gdański.
- Na rozbudowę infrastruktury rowerowej od dawna kładziemy duży nacisk, bo widzimy, że turystyka rowerowa dynamicznie się rozwija i chcemy by gmina Nowy Staw była ważnym punktem na turystycznej mapie - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Trwająca budowa ścieżki z Nowego Stawu do Kościeleczek przez Laski i Tralewo jest ważnym etapem tych działań. Patrzymy już jednak w przyszłość i planujemy budowę ścieżki także w stronę powiatu nowodworskiego. Gmina Nowy Staw klamrą, która w niedalekiej przyszłości połączy ścieżki z Malborka i Nowego Dworu Gdańskiego, a docelowo także z tymi na terenach nadmorskich.

Porozumienie

Burmistrz Nowego Stawu zawarł już porozumienie z władzami gminy Nowy Dwór Gdański, gminy Ostaszewo, gminy Cedry Wielkie oraz rosyjskim miastem Swietłyj w Obwodzie Kalininigradzkim w sprawie złożenia wspólnego projektu pn. „Rozwój transgranicznej oferty turystycznej Żuław i miasta Swietłyj poprzez wzrost znaczenia dziedzictwa historycznego”.

- W ramach tego projektu planujemy budowę ścieżki rowerowej o długości 3,5 kilometra na odcinku Nowy Staw-Mirowo-Tuja, do granicy z gminą Nowy Dwór Gdański - wyjaśnia Anna Uzdowska, p.o. kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie. - Nasza ścieżka będzie połączona z odcinkiem trasy rowerowej, którą w ramach tego projektu ma zbudować nasz partner. Planujemy także budowę wiaty rowerowej z małą architekturą i stojakami rowerowymi w miejscowości Mirowo. Weźmiemy też udział we wspólnej promocji tras rowerowych, które partnerzy zbudują w ramach tego projektu. Termin realizacji inwestycji planowany jest na lata 2019-2020.

To nie koniec zamierzeń

które poprawią miłośnikom jednośladów komfort poruszania się po Żuławach. Z innego projektu planowana jest adaptacja terenu zielonego między ulicami Mickiewicza i Matejki w Nowym Stawie na bazę wypoczynkową i wypadową dla rowerzystów. W tym miejscu planowana jest infrastruktura z wiatą, stojakami na rowery i małą architekturą, które pozwolą rowerzystom zatrzymać się w Nowym Stawie, zwiedzić miasto i odpocząć przed dalszą podróżą. Dodatkowo wykonane zostanie oznakowanie trasy rowerowej. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 300 tys. zł.

Rowerem bez granic


Te inwestycje planowane są w ramach projektu „Rowerem bez granic - rozwój turystyki w obszarze transgranicznym w oparciu o turystykę aktywną w tym turystykę rowerową”. 

Nowostawski samorząd będzie aplikował o dofinansowanie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020. Partnerami po stronie polskiej są: samorząd województwa pomorskiego, gmina Stare Pole i gmina Stegna. Po stronie rosyjskiej: Centrum Informacji Turystycznej w Kaliningradzie oraz Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie.


Informacja prasowa Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz