wtorek, 5 grudnia 2017

Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień

Prace ku końcowi?

ABAH

Zakończył się przedostatni etap prac nad dokonywaniem zmian w projekcie Miejskiego Program Profilaktyki  i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla miasta Malborka na rok 2018. 

Ostatnim etapem będzie podanie przez magistrat na stronie internetowej proponowanych zmian do konsultacji społecznej. Jak powiedziała m.in. Sylwia Starosta z UM, projekty proponowanych zmian muszą się z naleźć w określonym przepisami terminie, znajdować się na stronie mogą choćby dwa dni … 

Więc jeśli ktoś chciałby wnieść swoje, poczynić uwagi – radzimy się spieszyć. Niestety aby dokonać jakikolwiek głębszej analizy wspomnianego programu nie macie Państwo możliwości opierania się na propozycjach finansowych, ani na wnioskach pokontrolnych z kontroli CPiTU dokonanej przez zespół radnych RM Malborka. 

Podobnie jak nie miał takiej możliwości zespół konsultatywny doradczy, który poczynił jedynie kosmetyczne zabiegi i to na poziomie doradczym (co nie oznacza że zostaną one uwzględnione przez urzędników). Niemniej stanowią one wraz z konsultacjami społecznymi  o których mowa, na zalegalizowanie i dopełnienie przepisów procedur w tym zakresie. 

Mówiąc wprost będzie można powiedzieć, że  Miejski Program Profilaktyki  i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla miasta Malborka na rok 2018 został konsultowany ze społeczeństwem, społecznością Malborka oraz przedstawicielami zainteresowanych organizacji, instytucji i stowarzyszeń. 

Taki stan hipokryzji trwa już od wielu lat i na to nie ma przysłowiowego bata, ale w papierach wszystkim się zgadza i to jak widać wystarcza. 

Cała nadzieja w Radnych Miasta, którzy może w końcu przestaną się na taki stan rzeczy przestawać nabierać i zrobią z tym wreszcie porządek zgodnie z sumieniem i  zdrowym społecznym rozsądkiem. 

Najbliższe sesje RM  -14 X.II i budżetowa 28 grudnia. Do tego czasu podczas komisji jest szansa do przyglądnięcia się sposobowi konstruowania tak ważnego projektu dla mieszkańców miasta. 

Cóż z tego ze poprawki czynili fachowcy i kompetentni znawcy w branży, kiedy tak naprawdę nie mili realnie potrzebnych narzędzi? Jeszcze jedno – prócz kosmetycznych poprawek, największa kontrowersję wzbudzi zapewne propozycja bezpłatnego udziału Komisji PA w obradach tejże. 

To powinno wyeliminować nieuzasadnioną chęć zarobku bez względu na moralne i etyczne aspekty pracy komisji. Znaczna grupa tejże, pracowała w godzinach swojej pracy podstawowej w innych miejscach. 

Wzorem wielu miast w Polsce – taki proceder  przez jednogłośną propozycje zespołu konsultatywno - doradczego chciano ukrócić. Chociaż w  tym całym konglomeracie absurdów pracy nad takim programem i pozornych konsultacji może ten zabieg „jaskółka wróżąca wiosnę” nie jest. To jednak na pewno zapowiedzią zmian oglądu na zagadnienie, może sposobu konstrukcji przytaczanego programu. 
Zobaczymy. 

Jednego sobie i Państwu życzę – oby tak faktycznie było – a wspólnie z Radnymi, Burmistrzem i instytucjami i stworzeniami wreszcie będzie można zrobić porządek i mądrze zagospodarować niebagatelną sumę , naszych, wspólnych obywatelskich pieniędzy (z tak zwanego Funduszu Korkowego – funduszu na profilaktykę)  - a to jest bagatela ok. 830 tys. zł.
ABAH

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz