środa, 29 listopada 2017

Przestępczość nieletnich

A skąd to? I jak się tym zająć?! 

BANWI, J.Gajda, Kaludia Piór

Głowią się tęgie pojedyncze umysły, grupy zawodowe - podczas badań spraw i dyskusji nad nimi, burz mózgów, czy stolikowych open space (jakże teraz modnych).  To ogrom zjawiska z którym, na pierwszej linii zdaje się, prowadzić działania Policja (wszak od tej instytucji tego oczekujemy). Często na tej linii jest osamotniona i traktowana jako robot do wyłapywania zła. 

Zapominamy, że tak naprawdę za skutek zachowania nieletnich ponosimy wszyscy dorośli. Od rodziny począwszy (albo jej braku lub dysfunkcji), poprzez szkołę, ba nawet  umożliwianie (akceptowalne przez nas) dostępu do wszelkich globalnych informacji, bez możliwości wytłumaczenia co jest niewypałem, a co można sobie przyswoić i nie zaszkodzi. Nie ma na to póki co pomysłu – więc upijają się tym młodzi ludzie bez refleksji i rozumu. No tak, ale takie ich „prawo” w rozwoju  

W tym wszelkie „organizmy możliwości pomocy” przy tym rozwoju plasują się przecież „mądrzy ludzie” z instytucji, kościołów, wspólnot wszelkiej maści. Roszczący sobie „prawa” do wychowania, układania kręgosłupów moralnych, politycy, urzędnicy ale i zwykłe ludzkie słabości nas wszystkich, a to dopiero początek całej listy. 

Przestępczość nieletnich
"Jest obecnie poważnym problemem na całym świecie. Stanowi ona przedmiot wielu badań naukowych prowadzonych również w Polsce. Walka z niekorzystnymi zjawiskami społecznymi, do których zaliczamy przestępczość i demoralizację nieletnich, wymaga określenia i poznania czynników je rodzących. 
Jeśli przyczyn nieprzystosowania poszukuje się w sferze funkcjonowania osobowości, wówczas kładzie się nacisk na składniki psychologiczne i biologiczne. W rozwoju psychicznym dziecka, o jego przystosowaniu, względnie nieprzystosowaniu decyduje wiele czynników wzajemnie ze sobą powiązanych. 

Ich siła oddziaływania zależy od indywidualnych układów i od całokształtu sytuacji, w której dziecko się znajduje, a także od jego właściwości psychicznych, jego otoczenia, sposobu realizowania własnych zadań życiowych. Przyczyny wykolejenia społecznego nieletnich są różne i złożone, tak jak objawy, postawy formy zachowania oraz motywacja postępowania niezgodnego z zasadami moralnymi czy obyczajami".  http://www.nauki-spoleczne.info/przestepczosc-nieletnich

To bardzo często łączy nam się w głowach z innym zjawiskiem – demoralizacją 
Termin „demoralizacja” najczęściej używany jest na gruncie kryminologii i oznacza wysoki stopień nieprzystosowania społecznego, a więc znaczną kumulację i trwałość różnych zachowań niezgodnych z normami zachowania uznanymi za obowiązujące dzieci i młodzież.

Kłopot w tym, że w naszym funkcjonowaniu wycinamy z myślenia, słownika, oglądu zbyt często słowo – hipokryzja, czubek własnego nosa, politykę, etc, etc. A wstawiamy tam "Dobro ogólnospołeczne", Patriotyzm, Boga, i takie tam ważne słowa i truizmy – o które jako dorośli dbamy według naszej psychiki i uwarunkowań ... słabo dbamy aby samemu je przestrzegać. Na zewnątrz a i owszem deklaratywnie … przecież tak!

Małoletni, nieletni … nasze dzieciaki nie są ślepe i widzą, i słyszą, Jeśli widzą i słyszą co innego - rodzi im się w głowach dysonans. To jak wyciągnięcie klina spod sterty beczek.

Pojawiają się u nich zachowania, czyny rodem z horrorów, thrillerów razem wziętych.  Potem „mądrzy utytułowani” za biurkami siadają przed laptopem i … tworzą naukowe prace dywagacje, rozmyślania podparte statystyką, badaniami. Zmęczeni pracą naukową ubierają palto  i idą na spacer … i dostają „po ryju i przez łeb” od nieletnich przestępców. O których właśnie pisali w ciepełku, w domu przy herbatce. Wtedy im przez myśl zranioną przebiega ... "a gdzie to do k… nędzy ta policja?!". Nie zadzwonią, bo komórkę też im ukradziono. Jak przeżyją i wrócą do siebie w sensie psychicznym i fizycznym - to znów ubiorą kapcie, usiądą za biurkiem przed laptopem i … stworzą kolejną naukową pracę, dywagacje, rozmyślania podparte statystyką, badaniami – tylko problem pozostanie i traumatyczne doświadczenie, może też obandażowana głowa, lub "L-4" jeśli jeszcze obowiązuje i komuś sie przydaje do czegokolwiek prócz wymogów MOPSu.

Niektórzy później pójdą na jakąś konferencję, naradę, sympozjum, dyskusję panelową lub w barze, kawiarni etc. przy koniaku (na ten przykład) będą dywagować i systematyzować  - przypisując takie motywacje czynom nieletnich, jak; 
  • Chęci zdobycia pieniędzy,
  • Zaimponowania innym,
  • Chęci przebywania i realizowania się w grupach nieformalnych,
  • Powielania wzorów i zachowań mających swoje źródło w domu rodzinnym, bądź upowszechnianych w środkach masowego przekazu (sceny przemocy, okrucieństwa, agresji, gwałtu),
  • Poczucia bezkarności za wcześniej popełnione przestępstwa,
  • Poszukiwania akceptacji i poczucia bezpieczeństwa, których nie znajdują ze strony rodziców i opiekunów.            (cytat z nauki społeczne.info )
Tylko to wszystko o kant tyłka! Bowiem potrzeba rzeczywistych działań i dużo daleko idących, od tych, którymi obecnie dysponujemy i rozumiemy. Potrzeba mądrości a nie durnowatych (niekiedy) procedur, ambicjonalnych przepychanek. 

Potrzeba, jak zwykle, współdziałania ale nie "wyrachowanego współdziałania" – "bylebym się nie narobił, nie narażał, i nie …" co  tam jeszcze. 
Potrzeba społecznej, środowiskowej mądrości. A do tego nam wszystkim daleko. 
Bo u podstaw zjawiska leży naprawa relacji, zdobycia rzetelnej  wiedzy i motywacji funkcjonowania całych społeczności. Tu konia z rzędem temu, kto to ogarnie (a raczej tym, którzy to ogarną - samemu się nie da!). 

Jak popatrzeć w telewizor, to wychodzi na to że; „najlepiej się gdzieś schować i przeczekać”. Wszakże to idiotyczne byłoby zachowanie, ale krzyknąć „Król jest nagi!” też nie ma komu – bo to musi krzyknąć nieletni. A on tym czasem…. 
BANWI J.GAJDA

ODNOTOWANO - zestawienie w latach 2016 i końcówki 2017

post. Klaudia Piór Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Malborku

Przestępczość na terenie KPP Malbork w okresie styczeń - wrzesień 2017 roku (w porównaniu do 2016 roku)

2016  (926 )  2017 (811)    

RÓŻNICA -115. 

Czyny karalne nieletnich w przestępstwach stwierdzonych na terenie KPP Malbork w okresie styczeń - wrzesień 2017 roku (w porównaniu do 2016 roku)
2016 ( 23 )  2017 (57)   RÓŻNICA +34. 

Ilość czynów karalnych w poszczególnych kategoriach przestępstw pospolitych oraz narkotykowych za styczeń - wrzesień 2017 roku (w porównaniu do 2016 roku),

Rozbój, kradzież rozbójniczai i wymuszenie rozbójnicze
2016 (1)     2017    (4)     RÓŻNICA +3

 Bójka i pobicie                     2016 (4)   2017    (5)    RÓŻNICA   +1  
 Uszczerbek na zdrowiu         2016 ( 7)  2017 (12)   RÓŻNICA  +5  
 Kradzież cudzej rzeczy          2016 (1)  2017 (6)        RÓŻNICA +5  
 Uszkodzenie rzeczy               2016 (0)      2017 (3)    RÓŻNICA  +3  
 Kradzież z włamaniem      2016 2017 Nie odnotowano                  
 Przestępstwa narkotykowe     2016 (5)      2017 (7)     RÓŻNICA +2 

Z zakresu rozpoznania i profilaktycznej pracy Policji na rzecz zapobiegania demoralizacji

 Wnioski, zawiadomienia, interwencje skierowane do sądów rodzinnych: 87 
 Ujawnieni nieletni: pod wpływem narkotyków
 Ujawnieni nieletni: pod wpływem alkoholu 25 
 Uciekinierzy z domów rodzinnych 11 
 Uciekinierzy z Placówek opiekuńczo - wychowawczych. Młodzieżowych   Ośrodków Wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapeutycznych 64



Spotkania z młodzieżą 227
Spotkania z pedagogami 48
Działania edukacyjno-profilaktyczne:
- W styczniu 2016 roku została wdrożona Koncepcje Działań
Komendanta Powiatowego Policji w Malborku w Zakresie Profilaktyki Społecznej na lata 2016-2018;
- Policjanci realizują działania profilaktyczne min. w obszarach:
- narkotyki, dopalacze, środki odurzające;
- cyberzagrożenia;
- bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - edukacja dla bezpieczeństwa;
DNIA 22 WRZEŚNIA 2017 ROKU W ZESPOLE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH NR 3 W MALBORKU ODBYŁA SIĘ UROCZYSTA INAUGURACJA I EDYCJI POLICYJNEGO PROGRAMU PN. „WOLNY OD UZALEŻNIEŃ”
Program skierowany jest do uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych powiatu malborskiego Zasadniczym celem programu "Wolny od uzależnień" jest podniesienie świadomości młodzieży szkolnej na temat zagrożeń wynikających z używania alkoholu, palenia papierosów, używania środków odurzających lub substancji psychotropowych albo środków zastępczych.


Debaty społeczne:
- w 2017 roku Komendant Powiatowy Policji w Malborku zorganizował trzy debaty społeczne dla uczniów w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Malborku oraz w Szkole Podstawowej w Starym Polu w obszarze:
- narkotyki, dopalacze, środki odurzające. Kolejna debata została zaplanowana dnia 12 grudnia 2017 roku dla uczniów klas siódmych w Szkole Podstawowej nr 5 w Malborku w obszarze „Cyberazagrożenia”.


Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
- ILOŚĆ ZGŁOSZEŃ: 760
ZGŁASZANE ZAGROŻENIA:
- 36 zgłoszeń - grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją:
- Malbork- 22 zgłoszenia;
- Nowy Staw - 1 zgłoszenie;
- Stare Pole - 13 zgłoszeń;
15 zgłoszeń zostało potwierdzonych


post. Klaudia Piór

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz