
Odnosił się do prekursorów w różnych krajach, wśród różnych narodów idei reformatorskich. Omawiając podwaliny ruchu pastor Sylwestrowicz prowadził wykład pozwalający przypatrzeć się co pozytywnego wniosła reformacja,, co dodała i co spowodowała.
To spotkanie i wykład były organizowane w kontekście świętowania kolejnej rocznicy ogłoszenia 96 tez przez Marcina Lutra, a więc umownego początku europejskiej Reformacji. Tez jak głosi tradycja, które zostały przybite na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze, dając początek wielkim zmianom.
Mówca, wykładowca błyskotliwie prowadził w niuansach i dylematach reformacji, zmuszając do refleksji nad jej dorobkiem i zaniechaniami. Czynił to z wyczuciem jednocześnie stawiając pytanie słuchaczom co i jak postrzegają w wyniku upływu tych pięciuset lat, ile zaprzepaszczono a ile zyskano.
Omawiał tło historyczne skupiając się mocno na Polsce doby reformacji. Przypomniał ze były to czasy prosperity i rozwoju Korony Polskiej. Były to czasy Zygmunta Augusta. Był to czas zmiany różnych praw. To od tamtego czasu Polska postrzegana była jako kraj tolerancji religijnej, równego traktowania nacji i wyznań. Na ile to w nas zostało a na ile jest li tylko pobożnym życzeniem każdy ze słuchających musiał sam wyciągnąć wnioski i refleksje.

Niemniej spotkanie miało szansę unaocznić o co walczył i poniekąd do czego został zmuszony został Marcin Luter sprzeciwiając się obłudzie i kupczeniu Bogiem, przez większość ówczesnych duchownych katolickich. Sam przecież będąc księdzem i mnichem zarazem.
Po spotkaniu odbyło się spotkanie słuchaczy w kawiarence zborowej, gdzie można było ucztować duchowo kontynuując rozmowy a także częstować się przepysznymi ciastami upieczonymi przez członków zboru na tą okazję. Było to pierwsze tak duże publiczne działanie nowego Pastora Zboru Chrześcijan Baptystów Sebastiana Lachowicza, który pełnił honory gospodarza już oficjalnie.
Krzysztof Hajbowicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz