Bezrobotni z powiatu wzięli udział w Metropolitalnych Targach Pracy
Wydarzenie jak co roku przyciągnęło setki pracodawców oraz tysiące odwiedzających. Do udziału zaproszono rekordową liczbą pracodawców i zgromadzono jeszcze większą niż przed rokiem ilość ofert pracy.
Także w wymiarze międzynarodowym były to targi szczególne. Wśród wystawców znalazło się trzydziestu pięciu gości zagranicznych, w tym doradcy EURES z Niemiec, Norwegii, Finlandii, Holandii, Danii, Włoch, Francji, Bułgarii, Słowacji i Czech oraz … zagraniczni pracodawcy.
Wszyscy zainteresowani mogli porozmawiać o warunkach zatrudnienia i złożyć swoje CV w języku angielskim lub niemieckim oraz wziąć udział w spotkaniach rekrutacyjnym. Wśród wystawców znalazły się firmy reprezentujące wszystkie dziedziny gospodarki. Nie brakowało znanych i cenionych marek, jak i regionalnych przedsiębiorstw. Ofertę targów wzbogacili przedstawiciele najważniejszych agencji zatrudnienia, a także osób rekrutujących do pracy na terenie całej Unii Europejskiej.
Na targach nie zabrakło mieszkańców powiatu malborskiego oraz pracowników Powiatowego Urzędu Pracy. Urząd zorganizował autokarowy wyjazd dla osób bezrobotnych.
- W tym wyjeździe wzięły udział 53 osoby - mówi Joanna Reszka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku w tym dziesięcioro uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, oraz pięcioro naszych pracowników. Między innymi trójka pośredników pracy obsługująca nasze stoisko, doradca zawodowy - koordynator uczestniczący w warsztatach tematycznych, asystent EURES.
Nie wpłynęło to oczywiście na obsługę tego dnia klientów urzędu. W Urzędzie wszyscy jesteśmy elastyczni, jedna osoba musi zastąpić w razie potrzeby drugą. Absolutnie nie może przydarzyć się tak, że osoby przybywające do urzędu nie byłby obsłużone. Nie działamy lokalnie, zawsze działamy w skali województwa, więc jak najbardziej ten wyjazd miał przełożenie na nasze kontakty, dzielimy się i wymieniamy ofertami. Jeżeli jeden powiat nie może zrealizować konkretnej oferty, przekazuje innemu. 19 maja organizujemy własne już XII Targi Pracy. Uczestnikami targów będą lokalni pracodawcy jak również zewnętrzni, między innymi przedstawiciele firmy FLEX z Tczewa, LACROIX ELECTRONICS z Kwidzyna, Terminal Kontenerowy DCT z Gdańska, ponadto pracodawcy z pasa nadmorskiego, stąd też będzie można skorzystać z ofert pracy sezonowych.

W alei stoisk urzędów pracy z powiatów Pomorza nie panował nadzwyczajny ruch, natomiast powodzeniem się cieszyły ścieżki alei tematycznych. Między innymi „Alei rekrutacyjnej” stworzonej z myślą o młodych ludziach, niemniej odwiedzanej przez wszystkie grupy wiekowe. Tam można było skonsultować pod względem poprawności swoje cv, zrobić bezpłatnie profesjonalne zdjęcie, porozmawiać ze specjalistą na temat rozmów kwalifikacyjnych, etc, etc.
To co dało się odczuć w każdej alei, to preferowany wiek beneficjentów. Szczególnie w grupie stoisk Power 2 Work (oferujących informacje o funduszach europejskich, o konkretnych projektach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, itp.)
Królowała młodość, i wsparcie startu zawodowego.

Starsi, dojrzali wiekiem i doświadczeniem zawodowym mogli i oblegali stanowiska z ofertami zagranicznej pracy, atrakcyjnie wyglądającymi ofertami potentatów, oraz firm jako żywo kuszących kolorowymi gadżetami, urodą hostess i oddelegowanych pracownic oraz pracowników.
Żywym zainteresowaniem cieszyła się m.in. Gdańska Spółdzielnia Socjalna i wszelkie formy działań w ramach funduszy europejskich dające możliwości wsparcia pomysłów na własny biznes, dofinansowania etc.

Niestety sale spotkań panelowych, wykładów potrafiły świecić pustkami. Szkoda, a może brakło czasu, by ogarnąć wszystko. Choć targi trwały do 18.00, po dwóch i pół godzinie trzeba było się zbierać , zapewne ograniczała pobyt perspektywa dojazdu z Malborka do miejscowości położonych w głębi powiatu. Niemniej alternatywą było pozostanie i uczestnictwo w warsztatach i wykładach, i powrót na własną już rękę.
- Dwie i pół godziny pobytu jest wystarczające. Sama obeszłam wszystkie stanowiska, więc wydaje mi się, że ten czas jest jak najbardziej optymalny. W poprzednich latach czas pobytu był dłuższy i bezrobotni narzekali - mówiła dyrektor Reszka
- Najważniejszym dla mnie było spotkanie z przedstawicielami konkretnych firm i przedsiębiorstw – mówi Andrzej Chilmon, jeden z beneficjentów, uczestników targów – ważne były bezpośrednie rozmowy o specyfice danej pracy. Cenne dla mnie było poznanie szczegółów ofert. Odniosłem wrażenie, że wystarczy chcieć. Gdy wrócę do domu, okaże się czy to wrażenie przełoży się na prawdę i konkrety.

Organizatorami Metropolitalnych Targów Pracy Pomorza są Powiatowy i Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Partnerami wydarzenia są Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Pomorski Klub Biznesu, Pracodawcy Pomorza, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza oraz Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.
- zapraszamy do oceny powyższych targów i działań im towarzyszących. Co Państwu, Wam,Tobie osobiście, jako ich beneficjentom, przyniosły za korzyść, zysk? A może niczego nowego nie wniosły. Nieczego, może uważasz je za stratę czasu?
Co się podobało? Być może coś warto byłoby zmienić w formule, czy na poziomie działań w tym względzie powiatowych urzędów, czy byś zmienił(zmieniła) coś w ogóle? Każda uwaga będzie cenna. Wszak mieszkamy u siebie i jesteśmy u siebie. Pamiętając, że to instytucje mają służyć obywatelowi a nie obywatel instytucjom. Kiedy byłoby inaczej, nie miałoby to sensu i nie nazywało już się demokracją.
Zapraszamy do dyskusji, jesteśmy ciekawi Waszych opinii.
Piszcie na redakcyjny email Gazeta-Obywatelska@wp.pl, napiszcie opinie, komentujcie - to Wasza Gazeta Obywatelska, podzielcie się Waszymi uwagami, Waszym zdaniem z innymi. Top Wasze forum.
Razem napiszemy prawdziwą wersję przydatności. chociażby działań Urzędów Pracy w takiej formie. WA więc do dzieła, czekamy.
W imeniu Zespołu autor Blogu
Krzysztof Hajbowicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz