Regionalne Centrum Aktywizacji Zawodowej w Malborku

Uwierzyć, że chcieć to móc

Dominika Karasińska

Regionalne Centrum Aktywizacji Zawodowej w Malborku to jeden z terenowych punktów Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., która powołała go do życia w wyniku realizacji programu aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych dla których ustalono II lub III profil pomocy. Na mieście natomiast jesteśmy bardziej znane jako „erceaz” lub „centrum”. 


RCAZ powstał w grudniu zeszłego roku dla 200 osób długotrwale bezrobotnych, którzy otrzymali właściwe skierowanie z Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku. Całym spiritus movens programu jest Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, który zlecił takie działania właśnie na terenie powiatu malborskiego. 

Naszym głównym i najważniejszym celem, jak można wnioskować z nazwy, jest pomoc w znalezieniu pracy. Najlepiej oczywiście dla wszystkich 200 osób. Natomiast by móc osiągnąć ten cel musimy skupić się na mniejszych, pobocznych, których osiągnięcie pozwoli na swobodne wyjście na rynek pracy i na utrzymanie zatrudnienia. 

Specjalnie unikam słowa problem. Wiele zależy od naszego nastawienia, chęci i od tego jak podchodzimy do różnych spraw. Jedni widzą problem a inni szansę, okazję. My należymy do tej drugiej grupy i właśnie takie podejście staramy się zaszczepić w głowach naszych Uczestników. Te mniejsze cele to np. zapewnienie opieki nad dzieckiem, pokrycie kosztów związanych z dojazdem do miejsca pracy czy dostęp do komputerów i internetu. Dla niektórych Uczestników zorganizowałyśmy całościowe metamorfozy. 

Organizujemy warsztaty, grupy wsparcia i szkolenia. Na co dzień jednak to praca ramię w ramię z opiekunem, doradcą zawodowym i pośrednikiem pracy w jednym. Jesteśmy zawsze pod telefonem, smsem czy mailem. 

Regularnie co 2 tygodnie spotykamy się w Rcaz-ie bądź w domu Uczestnika bo i takie rozwiązania przewidujemy. Razem szukamy pracy, razem przygotowujemy się do rozmów kwalifikacyjnych, razem cieszymy się z zatrudnienia i razem główkujemy co dalej jak się nie uda. Na szczęście w naszym zespole jest też coach i psycholog. A na poważnie, jesteśmy zespołem profesjonalistów, którzy wykonują swoją pracę z pasją i zaangażowaniem. My również cały czas się szkolimy i podnosimy kwalifikacje by móc świadczyć pracę na najwyższym poziomie. 

W większości jesteśmy też mieszkankami powiatu malborskiego i doskonale znamy potrzeby lokalnego rynku pracy. W pracy z Uczestnikami wykorzystujemy narzędzia dobrane pod indywidualne potrzeby danej osoby. Staramy się być partnerem, i aby tak mogło być budujemy z Uczestnikiem relację opartą na wspólnym zaufaniu. Oczywiście nie zawsze jest różowo ale jak już wspomniałam u nas nie ma problemów. A wszystko to by efekt był jak najlepszy. 

A jest się czym pochwalić. W tym momencie zatrudnionych mamy 130 osób i cały czas pozyskujemy nowe miejsca pracy i nowych pracodawców. Na koncie mamy wiele zadowolonych i lojalnych Uczestników, którzy mimo, iż formalnie zakończyli udział w programie dalej chętnie nas odwiedzają. Dzięki temu wiemy, że to co robimy jest potrzebne i pozwala uwierzyć, że chcieć to móc. 

Dominika Karasińska
doradca zawodowy, trener Regionalnego Centrum Aktywizacji Zawodowej w Malborku  
(Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza