Czyli dlaczego tak ważne są ćwiczenia ewakuacji
KHAK
Zagrożenia podczas wybuchu pożaru są ogromne i niewyobrażalne. Największe z nich to rozprzestrzeniający się ogień oraz dym. Groźna jest też ludzka panika, dlatego tak ważne są wspomniane ćwiczenia, wiedza i nabywanie praktycznych umiejętności zachowań.
Muszą one wejść niejako w krew, a uczestnicy takich ćwiczeń muszą mieć świadomość, że któregoś dnia, może nie być ćwiczeń - tylko realny alarm, zagrożenie. Nie wolno takich ćwiczeń ignorować i lekceważyć. W szkołach, budynkach użyteczności publicznej i przedsiębiorstwach czasami mamy do czynienia z takim procederem, ale czy wszyscy dorośli traktują je poważnie? Maluchy w przedszkolach i dzieci w szkołach często bardzo skrupulatnie się uczą. Gorzej z innymi grupami wiekowymi i .. dorosłymi czasami. Czy są częste ćwiczenia z ewakuacji tym lepiej, chociaż nie wszyscy tak uważają. To wszystko ma sens, i jest po to, aby nauczyć ludzi prawidłowych odruchów. W trakcie ćwiczeń nikt nie ma poczucia zagrożenia, co innego w przypadku prawdziwego np. pożaru. Wówczas nie zawsze da się kontrolować własne odruchy, myśleć logicznie i podejmować spokojne, racjonalne decyzje.
Przede wszystkim nauczyciele, opiekunowie, pracownicy muszą znać drogi przeciwpożarowe, wiedzieć którędy najlepiej opuszczać budynek. W jaki sposób zachować się w przypadku odcięcia drogi ucieczki. Wiedzieć, co może służyć im pomocą lub w jaki sposób wezwać wsparcie.
Im częściej powtarzane są ćwiczenia z ewakuacji, tym bardziej ludzie utrwalają sobie schematy działań. Ma to wszystkim zapewnić w przypadku pożaru szanse na przeżycie oraz bezpieczne opuszczenie budynku
- Straż Pożarna bierze czynny udział w ocenie prowadzonych praktycznych możliwości sprawdzenia ewakuacji dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych Taka ewakuacja umożliwia określenie czasu niezbędnego do opuszczenia budynku w razie konieczności przeprowadzenia ewakuacji wynikającej z powstania pożaru czy innego miejscowego zagrożenia. Dzieci i młodzież w ten sposób zapoznają się z zasadami ewakuacji, jak się zachować, w jaki sposób i gdzie opuścić budynek szkoły. W ten sposób kształtuje się nawyki od najmłodszych lat żeby prawidłowo postępować w przypadku zagrożenia – powiedział młodszy brygadier Janusz Leszczewski zastępca komendanta PSP Malbork
KHAK
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz