Start w nowym znaczeniu i odsłonie
W budynku zlokalizowana została siedziba biura rewitalizacji, galeria, świetlica prowadzona przez Hufiec ZHP Malbork i ... punkt widokowy. Tak zwanym "operatorem obiektu" zostało Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.
Ma żyć tą kulturą, ma żyć sztuką, pożytkiem ku radości wszystkich, którzy chociaż palca przyłożyli, czy też będą z tej przestrzeni korzystali.
Będzie to miejsce spotkań środowisk artystycznych, dostępne i wspierające lokalnych artystów mieszkających na obszarze rewitalizacji.

Harcerze prowadzić będą w Wieży Ciśnień kolejną placówkę wsparcia dziennego w formie pracy podwórkowej - "Stacja Malbork Wieża", prowadzącą działania animacyjne dla młodzieży w wieku 13-19 lat.


Natomiast ostatnia kondygnacja to punkt widokowy, z którego podziwiać można wspaniały widok na miasto.
- Ta wieża będzie wieżą otwartą zarówno dla mieszkańców, jak i turystów - powiedział m.in Marek Charzewski, burmistrz miasta, w inauguracyjnym przekazaniu kluczy - Ten zabytek nigdy wcześniej nie był na co dzień dostępny dla mieszkańców. Teraz staje się to możliwe dzięki projektowi rewitalizacyjnemu i unijnemu dofinansowaniu.
Tak jak konsultacje społeczne można różnie oceniać, raz są bardziej intensywne, raz mniej, to muszę przyznać, że dawno już nie uczestniczyłem w konsultacjach, w których tak wielu mieszkańców naszego miasta wzięło udział.
To były konsultacje, które praktycznie trwały cały rok. W tym projekcie przyjętym w 2017 r. mieszkańcy mieli olbrzymi udział, ich postulaty co do zagospodarowania, co do funkcji tych miejsc, o których rozmawialiśmy, były bardzo dużym wkładem
Obiektem będzie zarządzało Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. Dyrektor Krzysztof Andruszkiewicz jest przekonany, że będzie to nowa atrakcja turystyczna miasta, m.in. dzięki galerii na samej górze, z której rozciągają się piękne widoki na zamek, Nogat i Żuławy.
Ale oczywiście wieża będzie też służyła mieszkańcom jako nowe miejsce spotkań kulturalnych. Już następnego dnia w środę (20 listopada) o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy prac graficznych i rzeźbiarskich uznanego gdańskiego artysty, prof. Wojciecha Sęczawy.
Jak podały media innych redakcji i co można było usłyszeć podczas inauguracji funkcjonowania tej pzrestzreni - Dyrektor Andruszkiewicz zwrócił m.in uwagę na akustykę w dawnym zbiorniku.
- Ze względu na ten pogłos, akustykę być może to będzie bardzo dobre miejsce na takie minirecitale. Kilkadziesiąt osób może spokojnie tu uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, więc Malbork zyskuje kolejne miejsce, które - i tu będziemy z przewodnikami PTTK współpracować - znajdzie się na mapie turystycznej, ale też to miejsce musi żyć, musi być dla mieszkańców tych starszych i młodszych - mówił.
Właśnie tego, by obiekt faktycznie żył, życzył Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Wcześniej w ramach Programu Rewitalizacji Miasta Malborka na lata 2017-2023 Malbork na „+”, na realizację którego udało się zdobyć unijne środki za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Oddane zostały pomieszczenia w kamienicy przy ul. Sienkiewicza, zaadaptowane na placówkę socjalizacyjną prowadzoną również przez ZHP oraz poradnię rodzinną.
- Całkowita wartość to ponad 15 mln zł w sferze inwestycyjnej i blisko 2 mln zł w sferze społecznej (placówki prowadzone przez ZHP, red.). W tej chwili jesteśmy w pierwszej części, może w połowie programu, który będzie realizowany do 2021 roku - padło podczas otwarcia.
Inwestycję zrealizowano w ramach projektu "Malbork na +" - rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne w miastach poza Obszarem Metropolitalnym Trójmiasta współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz