środa, 16 lutego 2022

Takie tam przemyślenia i zauważenia

Zadbajmy o siebie

.
Zbyt dużo wokół nas śmierci, zbyt dużo wokół nas niepotrzebnych nieszczęść (jakby nieszczęścia mogły być "potrzebne"). Może jeno do opamiętania, ale i tak ich zdecydowanie zbyt wiele. Czasami krew nas zalewa gdy sobie uświadamiamy co się wokoło nas dzieje. Tyle, że to bardziej z bezradnej bezsilności na to co wokół.

Wtedy przychodzą raczej ponure refleksje, czasem wraz z nimi drepcze w rozchodzonych laczkach depresja, kuśtykają za nią całą procesją apatia, zniechęcenie, chmara gatunków złości. Zaciera łapy tłumiona agresja. czekając na swoją celebrację detonacji, gdzie sie da i w jakichkolwiek okolicznościach ... by dać upust i wybuchnąć. Brrr


Nie, nie wolno nam się poddać zwłaszcza teraz.

Znalazłem w sieci taki obrazek ze Szczecina. Pobudował mnie i moje myślenie. A może jeszcze nie przegraliśmy!

Uczmy się od innych i nie wstydźmy tego. Bez względu na to, ile można mieć złości do tych, którzy nam wszystkim to zafundowali i fundują nadal.

To jedynym wydaje się ratunkiem - bycie dla siebie wzajemnie pomocnym!

Pomocnym - jednocząc się i pomagając we wszystkim sobie wzajemnie! Bowiem i nie o to chodzi, by garnąć jeno dla siebie i bez umiaru jakiego.

Gdy nawet kiedy Tobie się wydaje, że nic nie masz... to przecież umiesz wiele. Umiesz zapewne i potrafisz coś szczególnie - które innym nie bardzo wychodzi czy inni nie potrafią tego co Ty.

Tym również, jak najbardziej możesz podzielić się z innymi. Pomagajmy sobie jak umiemy! Przełammy wstyd, głupotę i uprzedzenia. Inaczej kiepsko będzie funkcjonować a możemy wszyscy w swoim środowisku być użyteczni wzajemnie i przetrwać.

„Człowiek człowiekowi człowiekiem” nie wilkiem - choć jak się zdążyłem przekonać - nie wszyscy to potrafią zrozumieć (lub chcą zrozumieć). Nie dotyczy to tylko Malborka, ta choroba toczy i inne środowiska. Zacznijmy małymi kroczkami. Rozkazywaliśmy algorytm organizując spotkania Malborskiego Forum Pomocowego. Poznajmy się jeszcze bardziej a i bądźmy uczciwi w tym co robimy dla innych. Nie silmy się na teatralne gesty przykrywające hipokryzję. Gdy chcemy „świecić” i uchodzić za coś lub kogoś tam lepszego - w sytuacji pomagania wzajemnego i wszelkich zagrożeń - to tylko budzi nieufność.

Bądźmy dla siebie - bez względu na status społeczny, światopogląd i przynależność. Bądźmy Ludźmi!

Krzysztof Hajbowicz
Grafika BANWI - wykorzystano Plakat UM Malbork oraz fotografię 
Fotografię nowej szafy Jadłodzielni Szczecin - z profilu Fb Szczecinskie24.pl - Informacje z Pomorza Zachodniego

P.S. Zadbajmy także w taki sposób


Malbork - oficjalny profil miasta informuje; 
19 lutego 2022 r. w Urzędzie Miasta Malborka w godzinach od 10:00 do 16:00 odbędzie się kolejna akcja szczepień.
  • Każda chętna osoba będzie miała możliwość zaszczepienia się pierwszą bądź kolejną dawką preparatu firmy Johnson&Johnson lub preparatu firmy Pfizer.
  • Szczepienia dla osób dorosłych - należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.
  • Osoby od 15 roku życia mogą przyjść na szczepienie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

niedziela, 13 lutego 2022

Wy z Radia Malbork

Krewniacy od radiowego sitka

.

Dzisiaj przypada i wypada obchodzić Światowy Dzień Radia. Ustanowiony 13 lutego od 2012 z inicjatywy Hiszpanii, proklamowany przez UNESCO. Chociaż nawet u nas oficjalną datą powstania polskiej radiofonii jest 18 kwietnia 1926. Ważnym posunięciem do jej rozwoju było uchwalenie w dniu 11 kwietnia 1923, przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich (SRP) – tyle między innymi „mówi” nam Wikipedia.

Ale do rzeczy

Codziennie w wielu domach goszczą głosem prezenterki i prezenterzy rożnych stacji/rozgłośni.

W moim domu, jego przestrzeni, bywacie głosem Wy 

– dziennikarze, prowadzący cykliczne audycje, wiadomości, nawet niekiedy reklamując to i owo. Wy z Radia Malbork. A nawet jeśli Was niektórych nie słyszę, to przecież widzę oczyma wyobraźni, bo z wieloma się znamy, przyjaźnię, mijam na chodnikach ulic Malborka. 

Pijemy czasem razem kawę, znaczy ja pijam, bom kawosz ale i o to - podejrzewam także Was. Więc razem pijamy. 

Mówicie mi o pogodzie i o różnych sprawach związanych z Miastem, z wydarzeniami decyzjami, uchwałami, problemami, rozwiązaniami, etc.  

Czasem mnie zaskakujecie, czasem wkurzacie, czasem bym Was uściskał a czasem mam ochotę przyciszyć głośność, bo coś mnie tam uwiera. Słowem jesteście jak swoiści familianci, kuzyni, pociotki, krewniacy i tak dalej. Mówiąc prościej bez dzielenia na i co – Jesteście swoi swojscy swojacy, jakże bliscy. Bowiem jedni z nas, Malborczyków i Malborek!

Dziś chciałbym złożyć Wam oficjalnie życzenia ale nic patetycznie mądrego nie przychodzi mi do głowy, prócz jednego zwyczajnego;

Dobrze, że Jesteście i Bądźcie! 
Witając mnie rano siorbiącego kawę i wieczorem - jak mnie najdzie. Niekiedy  zapomnę wyłączyć odbiornik nim Morfeusz zaprosi mnie na spacer. Przepraszam, bo trochę czasem chrapię. Mam nadzieję, że to Wam nie przeszkadza. 

Pozdrawiam.
Wasz słuchacz
Krzysztof Hajbowicz

P.S. Do pozdrowień przyłączają się też członkowie Malborskiej Rady Organizacji Pozarządowych (MROP) co by nie było, że nie wiedzą jak to miejsce wygląda – bo bywają i z gościny korzystają. Wszak zdjęcie w ilustracji z MROP pochodzi i o zgodę tegoż zdjęcia publikowania - przewodniczącego Andrzeja Panka pytając – prośbę Jego realizuję również.

sobota, 12 lutego 2022

Jak należałoby zwalczać chamstwo ...?!

Smutne to, co sprawcy uczynili Mariankowi

.

Media internetowe środowiska Malborka od wczorajszego dnia (t.j. 11 lutego br.) obiega zdjęcie autorstwa Sebastiana Grabowskiego przedstawiające figurkę malborskiego Marianka, pozbawioną od barku - prawej ręki. Figurka na moście (mostku) im. Pawła Włodkowica. Figurka uwieczniana we wszelkich odmianach selfie i zdjęciach pamiątkach z Malborka wszak z zamkiem w tle.

Jednak to komuś "przeszkadzało" by było w całości ładnie


Wandalowie, kiedyś z budynków Rzymianom, pono klamry metalowe wydłubywali, grabiąc zdobywszy Rzym. To jeszcze da się jakoś pojąć motywację i niedobory. Ale taki postępek?

Może zasada, ba prawo na kształt tego co Hammurabiemu się przypisuje. Może to by odstraszyło? Tyle tylko, że właściwie do takiego amebo-podobnemu bezmózgiemu sprawcy (przepraszam tu wszystkie żyjątka do ameb zaliczane), pewnie nie dojdzie … bo niby gdzie miałoby dojść?! By zrozumiał co zrobił! Nie prościej było kupić na walentynki kwiatka lub czekoladki? Bo przyszło mi na myśl, że kiedy się nic nie ma to może liczy, że nawet fragment figurki zrobi wrażenie.

Może taki motyw, może inny ale jakby nie patrzeć, to draństwo i głupota. Czym to starsza osoba (osoby) uczyniła(y) tym większa. Chociaż wiek tu nikogo nie usprawiedliwia.

Brak słów. Bo to obraz zdziczenia i upadania raz za razem zasad, szacunku dla współmieszkańców, obywateli tego miejsca (jeśli to jakaś ameba zamiejscowa to uczyniła – kolejny raz przepraszam tu wszystkie żyjątka do ameb zaliczane).

Przykro mi i nijako, bo cóż tam moje poczucia i odczucia, ale suma ich w habitacie do którego czuję, że przynależę i tak myślę, i stanowi to moje poczucie bezpieczeństwa, troski, etc., etc. Przez tą oderwaną łapkę figurki Marianka zostało mocno naruszone. Sądy pochylają się a i owszem nad naruszaniem i wydumanymi „zniewagami” uczuć religijnych. A kto pochyli się nad naruszeniem naszych nie religijnych, świeckich dających radość, dumę i stanowiących o naszej przynależności i przywiązania?! Takie to samo mające korzenie psychologiczne (upraszczając) jak orzeł biały w godle, czy „święte” figurki. Z całym szacunkiem dla tych symboli. Marianek z socjologicznego, psychologicznego i jakiego by tam nie bądź punktu widzenia – plasuje się w tym samym obszarze myślenia i pojmowania.  

Nie wartościując co ważniejsze a co mniej ważne jak zdaje się nie powinniśmy dyskutować nad gustami (bo to bez sensu), jak nierozwiązywalny abstrakcyjny problem czy jajko – czy kura, tak czy Marianek ma mniejszą wartość czy większą. 

Dla każdego inną ale czy godzi się rozwalać coś co dla choćby jednej osoby (a tu przecież obywatelski projekt, który otrzymał głosy obywateli tego miasta).

Ręka świerzbi choć nie te lata w niej. Zaraz też przypomina sie fragment skeczu "Majster" kabaretu "Dudek", gdzie dwaj panowie Jan Kobuszewski (pan Majster) i Wiesław Gołas (Jasiu) deliberują m.in jak należy zwalczać chamstwo. 

Pozdrawiam z "siłom i godnościom" amebom zdecydowanie dając wyraz (który nie godzi się głośno przytaczać.*
Krzysztof Hajbowicz 

* Tu chciałbym przeprosić wszystkie żyjątka w przyrodzie (biologii) zwane naukowo amebami, pełzakami za porównanie do wandali(la) wyżywającego (cych) się na bezbronnej figurce Marianka.
Pragnę przeprosić także ewentualnych potomków plemienia Wandalów, którzy w ramach posiadania małej ilości żelaza i rodzimych punktów skupu złomu rabowali metal gdzie popadło - stając się mimowolnie synonimem i prekursorem słowa wandalizm. Bo jeśli chodzi o Malborskiego Marianka to ... słów brak na taki czyn, i chciało by sie nogi z d.. powyrywać. Tyle że jakbym napisał z czego to i dupę musiałbym przepraszać. Bo taki to czyn niegodziwy, że i trudno do czegokolwiek porównać.  

czwartek, 10 lutego 2022

Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2022 rok

Opaska bezpieczeństwa

.

Na dzisiejszym spotkaniu z mediami w Magistracie, między innymi, Jacek Wojtuszkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku poinformował (dzieląc się informacją z dziennikarzami), że rodzimy ośrodek zamierza przystąpić  do realizacji  programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 – Moduł II

Cytujemy informacje zawarte na internetowej stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku https://mops.malbork.pl/?p=1803


"Celem tego programu jest: Poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.

Adresatami programu są mieszkańcy miasta Malborka, osoby w wieku 65 i więcej lat, którzy mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom.

Opis Usługi: udostępnienie seniorom tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:

  • przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
  • detektor upadku,
  • czujnik zdjęcia opaski, 
  • lokalizator GPS,
  • funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
  • funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja),
  • sprawowanie całodobowej opieki na odległość nad seniorami przez centrum monitoringu.

Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.

W celu rozpoznania potrzeb osoby zainteresowane udziałem w projekcie  zapraszamy do kontaktu do dnia 18 lutego 2022 r. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Malborku, ul. Słowackiego 74 pod nr telefonu:
55 647 27 81 wew. 35

piątek, 4 lutego 2022

SPOTKANIE Z LEGENDAMI ZIEMI MALBORSKIEJ

Konkurs w formie plastycznej dla uczniów 

informuje Izabela Hirsz-Leopolt
 
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Filia w Malborku w ramach obchodów w ramach obchodów 77. rocznicy powrotu Malborka do Macierzy ogłosiła międzyszkolny konkurs dla uczniów z terenu powiatu malborskiego „SPOTKANIE Z LEGENDAMI ZIEMI MALBORSKIEJ”.


Skierowany jest on do uczniów klas 0-VI szkół podstawowych
Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu w formie plastycznej (rysunek, malunek, grafika, collage) tytułu lub sceny z wybranej legendy malborskiej. 

Praca wykonana w dowolnej technice plastycznej w formacie płaskim A4. Celami konkursu plastycznego są: propagowanie kultury i dziedzictwa terenu Malborka i Żuław, rozwijanie aktywności artystycznej i czytelniczej uczniów. 

Konkurs będzie realizowany do 25 lutego 2022 r.


Izabela Hirsz-Leopolt
Nauczyciel bibliotekarz

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku 
Filia w Malborku, Plac Słowiański 5, 
82-200 Malbork, www.pbw.gda.pl
pbwmalbork@pbw.it.pltel. 55 272 25 14

Regulamin - SPOTKANIE Z LEGENDAMI ZIEMI MALBORSKIEJ

I. Organizator:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku Filia w Malborku 
II. Cele konkursu:
1.  Propagowanie kultury i  dziedzictwa terenu Malborka i Żuław,
2.  Rozwijanie aktywności czytelniczej i artystycznej  uczniów.
III. Zasady i warunki uczestnictwa:
1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 0–III oraz IV-VI szkół podstawowych       z terenu powiatu malborskiego. 
2. Organizator przewiduje nagrody dla autorów trzech najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej. 
3. Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu w formie plastycznej (rysunek, malunek, grafika, collage) tytułu lub sceny z wybranej legendy malborskiej. 
4. Do konkursu należy zgłaszać prace  wcześniej niepublikowane, nieprezentowane  
 i nienagradzane w innych konkursach. 
5. Praca powinna być wykonana samodzielnie przez dziecko. Jeden uczeń może być autorem tylko jednej pracy. 
6. Praca powinna spełniać następujące wymagania:
                    a. wykonanie w dowolnej technice plastycznej;
                    b. format oryginału A4. 
7. Uczestnik konkursu akceptuje niniejszy regulamin oraz zapewnia, że posiada pełnię praw autorskich do zgłoszonej pracy, nie narusza praw autorskich osób trzecich oraz innych dóbr prawnie chronionych. 
8. Przesłanie pracy plastycznej oznacza, że rodzic/opiekun prawny uczestnika konkursu zaakceptował wszystkie warunki określone w regulaminie konkursu oraz zapoznał się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych. 
9.  Prace plastyczne należy dostarczyć do siedziby Pedagogicznej Biblioteki  Wojewódzkiej w Gdańsku Filia w Malborku do dnia 25 lutego 2022 r. Wszystkie prace powinny mieć na odwrocie przyklejoną wizytówkę zawierającą następujące dane: (imię, nazwisko oraz wiek autora, adres placówki prowadzącej, numer telefonu, adres e-mail, imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego oraz tytuł przedstawianej legendy lub opis inspiracji literackiej). 
10. Organizator zamieści zgłoszoną pracę na profilu biblioteki:                     https://www.facebook.com/PBWMalbork
IV. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych 
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, Pedagogiczna Biblioteka 

Wojewódzka w Gdańsku informuje:
    1. Administratorem danych uczestników konkursu jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im.Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku ul. Gen. Hallera 14, 80-401 Gdańsk, tel. 58 341 70 87, email sekretariat@pbw.gda.pl.
    2. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych oraz zastępcy inspektora ochrony danych: e-mail: iod@pbw.gda.pl.
    3. Celem przetwarzania danych jest zorganizowanie i przeprowadzenie oraz wyłonienie zwycięzców konkursu. Organizacja konkursu ma również na celu prowadzenie działalności służącej inspirowaniu i promowaniu edukacji czytelniczej i medialnej.
    4. Podstawą przetwarzania jest art. 6 ust. 1 lit. a) RODO, czyli zgoda, wyrażona przez świadome podanie wymaganych danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do uczestnictwa w konkursie.
    5. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 miesiąca od dnia zakończenia konkursu lub do czasu wycofania zgody przez Uczestnika.
    6. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uczestniczące w organizacji konkursu. Dane osobowe mogą być́ udostępniane podmiotom, którym należy udostępnić́ dane osobowe na podstawie przepisów prawa.
    7. Uczestnicy mają prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Administrator nie będzie mógł wówczas przetwarzać danych. Wycofanie się ze zgody można złożyć w formie wysłania stosownego żądania na adres e-mail lub adres pocztowy Administratora.
    8. Ponadto Uczestnicy mają prawo do dostępu do swoich danych osobowych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, e-mail: kancelaria@uodo.gov.pl)

V. Wyniki konkursu i nagrody:

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 4 marca br. Informacja zostanie zamieszczona na stronie internetowej Organizatora oraz na FB, natomiast laureaci konkursu zostaną powiadomieni telefonicznie lub mailowo o wręczeniu nagród i dyplomów.

VI. Postanowienia końcowe

Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do opublikowania imion, nazwisk  i informacji o laureatach konkursu oraz umieszczanie tych informacji w materiałach reklamowych Organizatora oraz w prasie, mediach i Internecie.

środa, 2 lutego 2022

Mikrobiota - przeczytaj i obejrzyj! Ten facet wie co mówi

Antybiotyki można opatentować i czerpać zyski

.

Mikrobiotę mamy "za darmo" w sobie a te ok. 2 tys. jej gatunków (rodzajów) "bakterii dba o nas"! Chcąc jak najdłużej funkcjonować, przez wiele tysięcy swoich pokoleń. Dba, dużo sprawniej i lepiej niż nasz system opieki zdrowotnej a i nie tylko nasz, śmiem twierdzić. 

Ten problem, a raczej brak wiedzy dotyczy w większości "cywilizowanego" świata. Bo gdy ludzie (społeczeństwo) mniej się interesują i mniej wiedzą, tym lepiej dla producentów.

I to nie żadna "spiskowa teoria" zwolenników płaskiej ziemi. To wiedza dostępna dla każdego, kto tylko zechce sprawdzić, poznać, przyswoić i pojąć. Nauka, którą w interesie wspomnianej gałęzi przemysłu, przynoszącego krociowe zyski, często zamiata się medialnie pod dywan. Bo rozsądek ewentualnych konsumentów - hamowałby kupowanie lub darmowe odbudowywanie, tego co, nam naturalnie jest potrzeba dożycia! I to bez tej całej dodatkowej "chemicznej farmakologii do szczęścia".

To tak, jakby producenci sztucznych roślinek, kwiatków,  chcąc poszerzyć zyski i krąg klientów ... trąbili w mediach, że kwiatki sztuczne są lepsze od roślinek i naturalnych kwiatków! No, bo nie trzeba ich podlewać i nigdy nie uschną! Więc, po co nam jakieś absorbujące nas i nasz cenny czas, "florystyczno - botaniczne badziewie"?!

#MikrobiotaJelitowa #EkoAnka #AndrzejKrawcow
Mikrobiota z czym to się je? Andrzej Krawców EKOANKA Konferencja Koopa Zdrowia cz1 z 2,
https://www.youtube.com/channel/UCjclzcUKnYwAeEepW_SGGXw

Andrzej Krawców otwiera przed Państwem drzwi do świata wiedzy, którego nie znamy najczęściej, a szkoda. Świata wiedzy, który jest dostępny, by go poznawać i honorować - jako nasze naturalne dobro. Niestety tego nie robimy, bo jakby m.in nie jest to w interesie przemysłu farmaceutycznego oferującego (oczywiście za pieniądze) cały wachlarz suplementów i wszelkich chemicznych tworów. Pomniejszając wagę i znaczenie tego, co mamy za darmo i o co powinniśmy dbać ... by zdrowiej żyć. Bez pompowania pieniędzy w kieszenie producentów, pośredników wytwórców całego chemicznego pomysłu "na nasze zdrowie" ... W rezultacie jednak odwrotnie.  

Andrzej Krawców to mieszkaniec Malborka, i w tym RODO (jak farmaceuci producenci - mikrobiocie)  nie przeszkodzi i naruszy wrażliwych danych. Warto wiedzieć, że takich ludzi mamy na kilka kroków od siebie. Pisaliśmy o bohaterze tego filmu YouTube i jego żonie Annie nie raz w naszym blogu. M.in tutaj (kliknij) w artykule z 6 lipca 2020 roku pt. "Dlaczego zdrowa żywność jest zdrowa" . Przymierzaliśmy się także do stworzenia cyklu filmów o wspomnianej mikrobiocie. Niestety nie udało się nam ze względów technicznych. Tutaj przedstawiam link, do jakby swoistej wizji konwencji filmików - choć to co mówi Andrzej Krawców jest jak najbardziej prawdziwe. (kliknij tutaj - link do filmu naszego projektu)

Krzysztof Hajbowicz