czwartek, 19 lipca 2018

Synonimy do słowa mit

Legenda , podanie , przekaz , baśń , opowieść , opowiastka , klechda , tradycja ustna

Przeciw mitom, to pisanie moje w proteście

.
Chciałbym żyć w prawdzie. Ale w dzisiejszych czasach to niezwykle trudne zadanie. Często nieświadomie, czasami wybierając „mniejsze zło”, itd. - brniemy przez swój żywot obarczeni, obładowani, poranieni czasem zbuntowani niekoniecznie słusznie. Długo, by o tym. W każdym bądź razie, co jest tu istotą, i tekst o tym właśnie;

Obrośliśmy mitami 


ZEUS - grafika z https://mediarodzina.pl/prod/311/Najpiekniejsze-mity-greckie
Towarzyszą nam na każdym kroku. Często żyjemy nimi karmiąc swoje przekonania, często te najbardziej podstawowe i życiowe. 

"Merda nam się" wielokroć mit z rzeczywistością. Zatracają granice. Już nie są one li tylko wynikłe z literatury (za moich czasów czytania Parandowskiego). 

Słowo „mit” klei się do każdej naszej działalności, przemyśleń, oczekiwań, działań, etc. 

Mit zaczyna, o zgrozo, dominować w przestrzeniach, gdzie powinien królować realizm i trzeźwe spojrzenie. Dominuje polityki wszelkie. Te społeczne, socjalne, pomocowe,  te lokalne, administracyjne oraz samorządowe instytucjonalne i te na skalę kraju. Przylgnął na stałe do historii, udając "faktografię" w myśl zasady powtarzane kłamstwo … w końcu zostanie przyjęte jako prawda. 

Mit ma kumpla od czarnej roboty

To czas. Ten chodzi z taką dziwną ściereczką, zaciera i rozmazuje prawdę, fakty i wymysły, wyobrażenia w jeden kolor. Potem to już trudno oddzielić od siebie. 

Mit będący kompletnie odmiennym od prawdy, faktu - niosąc nawet czasami ich znamiona w konsekwencji - jest źródłem konfliktów. No a na pewno, gdy zderza się z pogromem faktów, dowodów, źródeł, czy wyjaśnienia w drodze nauki, poznawania i uzmysłowienia kłamstw wszelakich, etc.

Kiedyś, kiedy było mniej obszarów którymi karmił się mit było nieco spokojniej – sądzę. Teraz gdy obszarów tych przybywa – przybywa też ludzkich przekonań, pragnień i mylnych osądów, wniosków. 

Każdemu z nas namąci takie dictum. Trudno się połapać i czasem gotowi uwierzyć w bzdury – w nie wierzymy nawet w dobrej wierze. 

Zadbać by fakty i prawda królowały 

Warto zacząć na swojej drodze mity rozbijać, rozbrajać, konfrontować – no chyba ze nam z tym dobrze. I otumanieni wiarą w swoje mity niezachwianą – chcemy iść tak przez życie, bo nam tak dobrze. 

Cóż, można – byle z takim bagażem nie pchać się do polityk wszelkich, działań prospołecznych i środowiskowych w jakimkolwiek wymiarze. Bo jeśliś „zaczadziały” to na własny rachunek a nie ciągaj innych w ten obszar. Taka polityka rozwoju mitu jakiegokolwiek nie kończy się dla żadnej społeczności budująco, a destrukcyjnie. Czy to w wymiarze makro czy mikro. 

Czy jeszcze potrafimy odróżniać?

Pytanie ilu z nas umie odróżnić co zaczadziałe, wypchane  mitami wszelkimi a co nie, co w miarę wolne od tego. 

Najprostszą metodą na uświadamianie sobie co jest mitem a co nie – to rozbijanie i pokazywanie palcem co tym mitem jest a co nie. Proste a zarazem trudne. 

W dyskusjach, przemyśleniach i dla własnego społecznego dobra postanowiliśmy zająć się chociaż w części „poskramianiem”, pogromieniom tego co takim mitem się jawi. 

Podjęliśmy się trudnego zadania 

Pewnie to niezwykle trudne zadanie. Niemniej jeśli nawet się nie uda, to zawsze pozostawi ślad kontestacji wobec fałszywego myślenia, przekonania. W każdym bądź razie z Państwa pomocą odważymy się tego zadnia podjąć. Wszak żyjemy w tym samym środowisku, a chciałbym by było ono nie naznaczone mitami, kłamstwami i półprawdami 

A w rezultacie może uzdrowi z choroby na którą coraz bardziej zdajemy się chorować. Zwłaszcza teraz, gdy skończą się wakacje i zacznie się pełną gębą intensywny czas wyborczy. Gdzie Bóg, Honor i Ojczyzna (czytaj środowisko) będą gościły na wargach, w krtaniach, strunach głosowych - gorzej z umysłami, „sercami” i  prawdziwością przekonań tych w środku własnego jestestwa. Do którego ponoć nikt z obcych, nawet „swoich” niedopuszczonych nie ma dostępu. 

Ale … 

W związku z tym, że czas to najwyższy, by utrudnić kłamcom kłamstwo, populistom populizm, manipulantom manipulacje wszelkie a mitomanom ich produkcję codzienną. 
Spróbujemy!
ABAH 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz