czwartek, 24 sierpnia 2017

Spróbuj POP! i inne sprawy w CPiTU

Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień 


Burmistrz Miasta Malborka zaprasza do prac nad projektem uchwały pn. "Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Miasta Malborka na rok 2018"

W związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia prac nad projektem pn. "Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Miasta Malborka na rok 2018" Burmistrz Miasta Malborka zaprasza malborskie organizacje pozarządowe oraz inne podmioty ze sfery pożytku publicznego, działające w obszarze profilaktyki uzależnień, do pracy w zespole inicjatywno-doradczym, którego zadaniem będzie opracowanie w/w projektu.

Zespół zostanie wybrany przez same organizacje, spośród zgłoszonych kandydatów podczas spotkania organizacyjno-konsultacyjnego, na którym osoba chcąca być członkiem zespołu musi być obecna. Spotkanie odbędzie się w dniu 25 października br. (środa) o godz. 16.00 w siedzibie Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień, mieszczącej się przy ul. Nowowiejskiego 48.

wiadomosć z Magaistratu

***

Masz problem, pijesz w sposób, który niepokoi Twoich bliskich lub Ciebie?

Andrzej Anuszkiewicz

Do kogo skierowany jest program ograniczania picia(POP)?!
Osoby pijące alkohol szkodliwie. Osoby uzależnione od alkoholu, bez przeciwwskazań zdrowotnych, nie akceptujące trwałej abstynencji jako celu terapii. W początkowej fazie uzależnienia, z mniejszym nasileniem objawów uzależnienia, doświadczające mniejszej ilości problemów związanych z piciem, lepiej funkcjonujące społecznie, młodsze.


W jaki sposób przebiega kwalifikowanie i realizacja programu. 
Podstawą jest rozpoznanie wzorca picia (ilość, zawartość procentowa alkoholu, jak często, z kim, gdzie itd. Następnie terapeuta wspólnie z pacjentem ustalają jakie są oczekiwania tego ostatniego, co wymaga zmiany i co jest jej motorem.
Kilka słów o przeciwwskazaniach do uczestnictwa w programie. Już na wstępie wspomniałem o fazie uzależnienia od alkoholu, nie dawno przebyte majaczenia alkoholowe lub abstynencyjne. Kolejne to różnego rodzaju schorzenia somatyczne np. ciąża, choroby układu pokarmowego, krążenia czy neurologiczne.  To tylko niektóre, ale już w tym miejscu należy podkreślić, że nie jest to program dla wszystkich. 

Kolejnym elementem jest analiza szans powodzenia udziału w programie za pomocą testów i kwalifikacja do POP. 

Podstawą czy kluczem programu jest zaplanowanie zmiany - a nie jak się niektórym zdaje, picie w dotychczasowy sposób. Pacjent i terapeuta wspólnie opracowują indywidualny plan ograniczania picia. Ustalają ilości spożywanego alkoholu (maksymalna liczba porcji wypijanych jednorazowo, w ciągu jednego dnia, w ciągu tygodnia, okazjonalnie, wyjątki) W planie ustala się granice nie do przekroczenia - a nie stany upojenia.



Terapia trwa 8 -12 tygodni, spotkania indywidualne odbywają się minimum raz w tygodniu. Jeśli pacjent wyrazi zgodę można spotkać się z rodziną, celem zapoznania z zasadami programu. Po zakończeniu POP raz na kwartał pacjent spotyka się terapeutą i raz w miesiącu kontakt telefoniczny. W miarę potrzeby możliwe spotkania interwencyjne. 

Program decyzją lekarza i pacjenta można wspomagać leczeniem farmakologicznymUczestnictwo w programie pozwala monitorować sytuacje związane z piciem oraz wzmacniać samoskuteczność pacjenta.  Ma to zapobiec  powrotom do destrukcyjnego picia oraz utrwalić wprowadzone zmiany. Cele w programie są elastyczne i mogą być zmieniane w jego trakcie. POP może być realizowany jako program pośredni do uzyskania całkowitej abstynencji.  

Andrzej Anuszkiewicz

Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień
ul. Nowowiejskiego 48
82-200 Malbork
Tel. 55 272 22 22 lub 55 273 33 33

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz